"Почалося все чотири роки тому, — розповідає 58-річний Леонід Чайковський із райцентру Гайсин Вінницької області. — Жінка мене ледь не вигнала з дому, коли я майже всі гроші вклав у смітник. Колеги і родичі крутили пальцем біля скроні".
Чайковський працював головним венерологом району. Власником єдиного в регіоні приватного смітника став після розмови з колишнім міським головою.
— Підвозив якось його, а він жаліється: "Нема куди сміття сипати, хоч плач". Я й кажу: "Давай зроблю приватний смітник". Він зрадів: "Давай". Я й узявся.
Чайковському виділили 7 га землі за 10 км від райцентру.
— Цього Гайсину на 100 років вистачить, — запевняє чоловік.
На створення смітника він витратив близько 35 тис. грн.
— Заплатив за оренду, оформлення різноманітних дозволів, підготував землю — утрамбував, обсипав. Трактора придбав. Та це ще недорого. Он у Барі (райцентр на Вінниччині. — "ГПУ") місцевій владі новий полігон для сміття обійшовся у 200 тисяч гривень. Узагалі ж "сміттєвий" бізнес — значно краща копійка, ніж пенсія головного лікаря, — пояснює Чайковський. — Я вже дідусь. Маю трьох дітей, четверо онуків. Крутитися якось треба.
Отримують щомісяця десь по тисячі гривень
Вкладені гроші чоловік повернув за рік.
— Значно більше нервів на те все потратив, — бідкається. — Але головна проблема — ніхто не хоче на свалці працювати. Кажуть, не престижно. А я, лікар, працюю.
Зараз на смітнику четверо людей збирають між відходами брухт, скло, макулатуру. Потім здають до пунктів збору. 30 відсотків заробленого віддають власникові, а решту залишають собі. Отримують щомісяця десь до тисячі гривень. Це майже вдвічі більше, ніж середня зарплата у Гайсині.
14-річний Федько каже, що йому останнім часом таланить. Хлопець заробляє за тиждень по тисячі.
— Багато заліза траплялося, — пояснює.
На смітник Чайковського непотріб викидають переважно підприємства. Їм це вигідніше, ніж везти на комунальні звалища. Платять по 2,5 грн за кубометр сміття. У Вінниці за той самий об"єм треба викласти 9 грн 80 коп.
— Ми не даємо підприємствам дозволу на роботу, доки не укладуть угоди з міським смітником, — говорить лікарка з гігієни праці Гайсинської районної санепідемстанції Світлана Колодійчук, 31 рік.
Із приватних осіб власник нового смітника плати не бере.
— Їх застав платити, так спеціально тобі під забором купи викладуть, — пояснює і додає: — Якщо влада хоче, аби місцевість була чистою, а смітники прибутковими, треба віддати їх у приватні руки. Тільки законодавство необхідно поправити, щоб штрафи були за сміття на дорогах та в посадках.
Підприємці не хочуть платити за вивезення сміття — легше викинути десь у лісі.
— Щоб такого притягнути до відповідальності, треба трьох свідків, скласти протокол. Якщо комісія вирішить, то він може заплатить штраф — сімнадцять гривень, — обурюється чоловік. — Із п"ятдесяти випадків того року лише троє заплатили.
Коментарі