"Громадський транспорт до Києва. Безкоштовно! Сідайте. Зупиняється на всіх зупинках", — оголошує в гучномовець чоловік у спортивній куртці. Вранці 12 березня він виглядає з автобуса на вул. Гагаріна у Броварах.
Броварчани Максим Польша, Максим Карпюк та Андрій Саук започаткували соціальний проект. Найняли автобус на 100 місць у автопарку №2 комунального підприємства "Київпастранс", щоб безкоштовно перевозив пасажирів із Броварів у Київ і назад. Мав їздити щодня із 6:00 до 9:00 та із 17:00 до 20:00. Витрати на нього мали покривати за рахунок донорських внесків та добровільних пожертв.
— Маршрутники постійно скаржаться на збитковість перевезень і підвищують ціну за проїзд. Ми хотіли вирахувати її реальну собівартість. І людям зробити приємне, — каже один із авторів проекту Андрій Саук, 37 років.
Перші три рейси безкоштовний автобус заповнений більше як наполовину. Біля водія прикріплена скринька добровільних пожертв. У ній здебільшого 5- і 10-гривневі купюри.
— Цей автобус буде популярним серед пенсіонерів. Вирішиться питання пільговиків, — каже пасажирка Анна Черненко, 26 років.
— На роботу добираюсь маршрутками за 14 гривень в один бік. Ще плюс по Києву. За день до півсотні набігає. На цьому автобусі економитиму 28 гривень щодня, — додає Олена Булах, 37 років.
— На Бровари, — кричить 48-річна блондинка у рожевій куртці біля станції метро Лісова, навпроти зупинки жовтих "Богданів". Працює диспетчером у приватній компанії приміських перевезень. Імені й фірму не називає.
— Активісти займаються дурницями, перевозять людей на халяву. А вигода яка? Це ж не рейсовий автобус. Вдруг чого, хто відповідатиме за людей — не понятно, — каже вона. Повіки підведені зеленим олівцем. — Сьогодні до Броварів курсують п'ять перевізників. У нас є дозволи, ми виграли тендер. Перевозимо маршрутками по місту пільговиків, бійці АТО їздять безкоштовно без обмежень.
— Безкоштовний автобус тут не курсуватиме. Всі стоянки зайняті й проплачені, — шепоче жінка в зеленому пальті. Не називається.
Увечері безкоштовний автобус має від'їжджати о 17:00, але його нема. Київпастранс не випустив — попри те, що гроші за оренду були сплачені наперед за вечірні рейси, кажуть організатори.
"Підприємство розірвало договір без пояснення причини. Мовляв, отримали дзвінки "зверху", і не хочуть проблем", — написав у "Фейсбук" депутат Броварської міської ради Сергій Іллюхін, 35 років. — За три рейси безкоштовний автобус перевіз 97 пасажирів. Проект зібрав 11 090 грн, 620 грн із них — це внесок пасажирів, 10 470 грн — пожертвування броварчан. Шукаємо надійного перевізника і безкоштовний автобус відновимо".
— Єдине, що ми вимагаємо, — не заважати ініціативам людей, які вірять, що альтернатива брудним і небезпечним маршруткам є, — додає Андрій Саук.
— Забезпечувати громадян комфортним громадським транспортом за доступною ціною — це завдання міської виконавчої влади. Але вона його не виконує в повній мірі. Тому люди самоорганізувались, — каже транспортний експерт Дмитро Беспалов, 33 роки.
— Київпастранс зробив демарш, бо відчуває загрозу в такій ініціативі. Адже в разі позитивного ефекту від броварського автобуса, кияни теж почнуть самоорганізовуватися. А це комунальне підприємство і так збиткове.
Організаторам броварського транспортного проекту закидають, що регулярні перевезення мають проходити певну процедуру. Бо так колись написав Кабмін. Але ці акти застаріли. Приватні компанії й гіпермаркети безкоштовно перевозять пасажирів по місту й у передмістя. При цьому не роздають квитків, і чиновники всіх рівнів мовчать. Не хочуть створювати соціальну напругу. Та й взагалі містом їздить купа перевізників-нелегалів і міська влада разом із Укртрансінспекцією кажуть, що безсилі з ними боротися.
69 028 осіб щодня їздять із міста Бровари і прилеглих населених пунктів у Київ і повертаються назад, згідно з дослідженням із маятникової міграції. Його 2015 року проводила столична влада в рамках співпраці зі Світовим банком.
28 гривень коштує квиток першого класу в електричці з Броварів до станції Київ-Пасажирський. Другого класу — 24 грн, третього — 15. Попуткою добратися зі столиці в Бровари можна за 30 грн.
Коментарі