![Дані: так звана Державна статистика по Республіці Крим і м. Севастополю, Міністерство фінансів України](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/1041/1041437_1_w_300.jpg?v=0)
З початку курортного сезону в окупованому Росією Криму подорожчали продукти. На окремі товари окупаційна влада встановлює граничні ціни. У магазинах бракує олії та цукру, бо продавцям невигідно їх завозити.
Ірина з Севастополя порівнює ціни у блозі:
— Цены на продукты в Крыму достигли уровня московских, — пояснює. — А зарплати в кілька разів нижчі. Влада обіцяла, що із запуском Керченського мосту харчі подешевшають. Цього не сталося.
Найдорожчі продукти — в курортних містах на узбережжі. Так було завжди. В Ялті все дорожче на кілька десятків рублів, ніж в інших містах. Найдешевший обід у найзакинутішій їдальні — від 300 рублів (112 грн. — ГПУ). Порції великі, але несмачне. Перекусити в кафе коштує від 500 до 700 рублів (190–260 грн. — ГПУ). Одна шаурма обійдеться від 100 рублів — 37 гривень.
— Продукты будут дорожать и дальше, — говорить кримський громадський активіст Олексій Єфремов. — Із Росії їдуть більше туристів, тому й піднімають ціни. Кримчан турбують два питання — чи вистачить нам води та грошей на їжу. Після закінчення сезону легше розвернути кримські річки, ніж повернути ціни.
Улітку на півострові традиційно дорожчають товари й послуги, суміжні з відпочинком. Власники приватних санаторіїв заробляють більше.
— А простим жителям стає важче, — каже Єфремов. — Бо наша зарплата не зростає і не збільшується навіть на рівень інфляції. Для влади успішний сезон — це добре. Для нас — погано. Бо після кожного сезону багаті стають ще багатшими, а бідні — біднішими. Ще один такий, і вчителі, лікарі, пенсіонери та студенти залишаться без засобів для існування.
За харчами їздили на материк
— Крымчане всегда ездили за продуктами в Херсонскую область, — каже підприємець Олег з півострова. — На материку вони в кілька разів дешевші і смачніші.
З 2014 року доставляти продукти з материкової України стало важче. З початком пандемії — майже неможливо.
— В усьому світі все дорожчає, — додає Олег. — Але зарплати зростають значно повільніше, ніж ціни на їжу й ліки. Можна довго говорити про політику, але факт лишається фактом: ціни в Криму московські, а зарплати вдесятеро менші.
Коментарі