— Знайомі радили списувати на ЗНО. Дівчата писали підказки на ногах і прикривали спідницею. Дехто видруковував і підписував маленькі зображення будівель чи портрети, про які можуть запитати в тестуванні. Але я відмовилася від такого, бо зі шпаргалками хвилюєшся ще більше, — каже першокурсниця з Полтави Марія Білько, 17 років. Навчається в Полтавському національному педагогічному університеті на бюджетному місці. Дає поради, як вдало скласти зовнішнє незалежне оцінювання.
— Коли опановуєш предмети без репетитора, важливо не вчити одразу багато інформації. З історії України дивилася відео на "Ютубі". Там гарно ілюструють матеріал, тому легко зрозуміти, хто з ким воював. Після перегляду одразу бралася до тестів — щоб теми в голові не плуталися. Перед самим оцінюванням класний керівник роздала нам по шоколадці, щоб мозок краще працював.
Коли заходиш на здачу, треба заспокоїтися і сприймати тести як випробування. Думати про те, що попереду веселе студентське життя, — додає Марія Білько.
Студенти, які склали ЗНО на високі бали, рекомендують готуватися до тестування протягом усього 11-го класу. По можливості займатися щодня.
— Почати найскладніше, але час втрачати не можна. До ЗНО з біології підготувалася сама — читала теорію, кілька разів на тиждень вирішувала тести, дивилася уроки на "Ютуб"-каналі "Вне школы". Там гарно пояснюють, показують схеми, матеріал просто запам'ятати. Хімію та українську вчила з репетиторами. Художні твори слухала в аудіоваріантах, великі романи читала скороченими, не лінувалася вчити вірші, — говорить Олександра Зазимко, 17 років, першокурсниця Української медичної стоматакадемії. — На тестуванні важливо розподілити час. Спочатку відповідати на найпростіші питання, потім братися за складні. При цьому треба уважно читати завдання. Я поспішила і помилилася в елементарному питанні. На оцінюванні з мови та літератури спочатку глянула на творче завдання. Поки вирішувала тести — з'являлися ідеї, як написати власне висловлення.
Під час підготовки студенти радять розв'язувати тести за попередні роки. Вони доступні на офіційному сайті ЗНО.
— У тестах з історії траплялися схожі питання, але трохи по-іншому сформульовані. У завданнях з української літератури можуть бути приховані відповіді. Наприклад, в одному питають рік народження Шевченка, а в іншому потрібна дата є в самому питанні, треба лише обрати правильне прізвище із запропонованих варіантів, — говорить 21-річний Андрій Зозуля. Навчається за спеціальністю "туризм" на 4-му курсі Полтавського національного технічного університету. — Під час тестування не бійтеся зробити кілька помилок, бо ідеально все зробити не вдасться. Головне — сконцентруватися і не робити дурниць через поспіх.
Відволікайтеся на фізичну активність
— Під час підготовки до будь-яких іспитів важливо відволікатися на фізичну активність. Можна танцювати, співати, пройтися — аби випустити напругу. Такі перерви зроблять працю продуктивною. А от у вечір перед тестуванням краще прислухатися до своїх бажань. Одному буде корисним вчитися до пізньої ночі, другому — виспатися, щоб на екзамені акумулювати всі сили, — каже 61-річна Тетяна Момот, психотерапевт, директор Інституту сучасної психології та розвитку.
— У день ЗНО можуть з'явитися тривога і страх. Тремтить голос, коліна, пітніють долоні, розсіюється увага. Щоб подолати цей стан, треба максимально відчути тіло, подумати про зону, що тремтить. Далі — звернути увагу на дихання: як повітря проходить крізь ніздрі, наповнює легені, підіймаються й опускаються ребра, діафрагма. Найкраще в цей момент дихати животом — ніби надувається і здувається уявний м'яч. Не варто схрещувати ноги, ставати на носочки, взувати підбори. Треба опиратися всією ступнею на підлогу. Плечі розправити, голову підняти. І розуміти, що вже зробив все можливе, аби скласти тестування. Від цього тривога знижується.
Коментарі