— Новорічні свята плануємо святкувати невеликою компанією в орендованій квартирі. Забронювали її заздалегідь — ніч на 1 січня коштує 561 гривню, — каже 25-річний Сергій Коваленко з окупованого Донецька. — Помешкання в центрі міста, на проспекті Ілліча. Поряд — супермаркети. У квартирі є інтернет, балкон, гаряча вода. На їжу й алкоголь витратимо 450 гривень з людини.
На території так званої ДНР місцеві відпочиватимуть з 31 грудня по 8 січня. В ці дні не працюватимуть установи й банки.
— На Новий рік відкладаємо гроші три місяці. Економимо на харчуванні, аби на святі був гарний стіл, — каже донеччанка Анастасія Ковальчук, 26 років. — Основні витрати — салати й подарунки. На олів'є без курятини віддам 180 гривень. Кілограм курячої тушки коштує 48 гривень. Презенти купую лише чоловіку й мамі. Це 500 гривень на двох. У супермаркеті мандарини дешевші, ніж на базарі. По 22 гривні за кілограм.
Супермаркети перед святами влаштовують акції на продукти. Місцеві на Новий рік відмовляються від м'яса. Замість нього беруть ковбасу.
— Для салату олів'є купуємо дешеву ковбасу — 60 гривень за кілограм. Трохи дорожчу салямі — на нарізку. Аби зекономити, деякі сусіди беруть не цілу тушку курки, а гомілки чи стегна, — розповідає 42-річна Людмила Матько з окупованої Горлівки. — Раніше накривали великі столи, де були декілька видів запеченого м'яса, червона риба й дороге шампанське. Зараз пляшка "Артемівського" коштує майже 150 гривень. Для мене дорого. Тому купую місцевий алкоголь. Він удвічі дешевший.
— Зекономити гроші на свята допомагає те, що відмічаємо з батьками. Вони мають українську пенсію й місцеву. Тому можемо купити шампанське й 50 грамів ікри, — говорить Надія Коваленко, 32 роки, із Макіївки.
У Донецьку за ялинку на базарі просять 105 грн. Найдорожча коштує 7849 грн. Завезли 10 тис. ялинок на продаж.
— Вона не більше метра заввишки. Метрові удвічі дорожчі. Привозять із Росії та рубають у місцевих лісгоспах, — каже 56-річний Олексій Петрович, пенсіонер з окупованого Харцизька. — Візьму найдешевшу й маленьку. Гірлянди й іграшки не купуємо, бо дорогі. Не міняли прикраси понад 10 років. За кульку на ринку просять 37 гривень. А їх треба з десяток.
У всіх окупованих містах наприкінці грудня починають святкувати Новий рік. Місцеві колективи даватимуть концерти на ярмарках.
Дехто планує їхати на Новий рік у неокуповану частину України.
— 30 грудня приїжджаю до доньки в Київ. Святкувати мені нема з ким. Навіть не купляла їжу. Подивилася, що супермаркети підняли ціни на м'ясо й рибу. Людей на базарі побільшало. Думають, там дешевше. Розкуповують мандарини й солодощі, бо можна виторгувати кілька гривень, — говорить 58-річна Тамара Валентинівна з окупованого Луганська. — Банани й мандарини коштують від 20 гривень за кілограм. Останні привозять з Абхазії. Але не відчувається свята, бо мінімальна пенсія у людей — не більше 1500 гривень. На ці гроші неможливо жити місяць і накрити бодай якийсь стіл.
Пропонують знижки на житло
У донецькому ресторані "Атлас" на свята пропонують знижки на готельні номери. Здають тільки приміщення "Классік" за півціни.
— На Новий рік ресторан розробив корпоратив для місцевих. У програмі — танцювальне шоу з діджеями, живий вокал з музикантами, ведучі, переодягнені в Діда Мороза та Снігуроньку. Просять за це 1308 гривень, — каже донеччанин Влад Сіпеєв, 31 рік. — 560 гривень іде на розважальну програму. Решта — на їжу. Обіцяють у меню салати, закуски й алкогольні напої.
Якщо платиш повну суму — пропонують знижку на проживання в їхньому готелі на одну добу. За це треба віддати 560 гривень.
Коментарі