вівторок, 17 лютого 2015 00:20

"Ніхто додому не проситься, не ниє"

Автор: ФОТО: Сергій Демчук
  У навчальному центрі  ”Десна”  бійців  тренують інструктори, які воювали на Донбасі. Підготовка триває  26 днів
У навчальному центрі ”Десна” бійців тренують інструктори, які воювали на Донбасі. Підготовка триває 26 днів

— Ніхто додому не проситься, не ниє. У моєму взводі три пенсіонери — 60, 62 і 63 роки. Прийшли добровольцями. Є навіть росіянин — Романов Владімір Ілліч. Теж доброволець, — каже 37-річний Святослав, командир взводу в навчальному центрі "Десна" на Чернігівщині. Там зараз 5 тис. мобілізованих.

Минулої п'ятниці відбулися навчання на полігоні. Мобілізовані парами долають смугу перешкод: перелазять через паркани, стрибають у рови, лазять під колючим дротом. Інструктори кидають їм під ноги вибухівку й димові шашки, щоб все було, наче під час реального бою. Смугу перешкод солдати долають за 11 хв.

— Загальна оцінка "добре", — каже командир. — Недолік — коли долаєте загородження з колючого дроту, високо піднімаєте голову. Можуть поранити.

Поруч зі смугою перешкод навчають надавати медичну допомогу, обслуговувати техніку. Проводять і так звану "обкатку танками". Солдати ховаються у ями, над ними проїжджає танк. Після того бійці підводяться й кидають гранати. Інструктори кажуть, що це вправа для психологічної стійкості.

Вишкіл у "Десні" триває 26 діб, з них два дні — загальновійськова підготовка. 24 — за військовим фахом. Хто раніше не служив, тренуються 40 днів.

— Від мобілізованих очікували гіршого як в моральному, так і в професійному плані, — зізнається полковник Едуард Москальов, 41 рік. Він заступник начальника навчального центру "Десна". — Середній вік чоловіків, які прийшли на службу, 35–45 років. Відбір призовників значно якісніший, ніж під час перших хвиль мобілізації. Тоді люди не розуміли, навіщо їх забрали від сімей. 80 відсотків інструкторів навчального центру воювали на Донбасі. Програми навчання теж змінили. На кожному практичному занятті виконуємо те, що бачили наші військові в зоні бойових дій.

Мобілізованим видали канадську форму. У казар­мах живуть по 100 чоловік. Ліжка, схожі на розкладачки, застелені синіми ковдрами. Є спортивний куток із турніком, гирями й штангами. Біля телевізора висить графік, коли його можна вмикати.

В одній із казарм солдати дивляться серіал. Заходить дружина президента 52-річна Марина Порошенко. Привезла термобілизну, куплену волонтерами з "Мистецького арсеналу". Вітається з солдатами. Дякує, що прийшли захищати Батьківщину.

— А зараз є таке, що треба одягнутися, поки догорить сірник? — питає дружина президента.

— Ні, зараз ні в кого немає сірників, у всіх запальнички, — відповідають солдати. Починають сміятися.

В їдальні на обід суп, гречка з котлетою, салат з моркви й цибулі, чай. Можна брати добавку.

— Кормят хорошо. Мясо, котлеты, колбаса, рыба. Танки стреляют безотказно, можно служить, — говорить 31-річний Руслан Лоскутов з Одеси, водій-механік танка.

— Ще рік тому навчальний центр "Десна" хотіли розформувати. У казармах, де зараз живуть солдати, вікна були забиті хрест-навхрест, відключені електрика й опалення, — додає полковник Едуард Москальов.

На 13 лютого в Україні повістки отримали 100 544 військовозобов'язані, повідомили в Міноборони. Медичний огляд пройшли 70 тис., придатними для служби визнали 32 тис. осіб. До навчальних центрів направлено 22 тис. чоловіків. До військкоматів прийшли більше 4 тис добровольців, з них 3 тис. — вже в навчальних центрах. Лідери мобілізації — Вінницька, Черкаська, Хмельницька, Кіровоградська області.

Зараз ви читаєте новину «"Ніхто додому не проситься, не ниє"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути