Від початку листопада набули чинності нові правила обов'язкового оцінювання нерухомості. Податки при купівлі-продажу вираховуватимуть із суми, яку оцінювач зазначив у висновку. Її не можна занизити, бо фахівець має користуватися комп'ютерною програмою, що визначає вартість об'єкта. Оцінювач лише вносить до бази параметри житла.
Раніше оподатковували договірну суму, зазначену в угоді між продавцем і покупцем. Вона могла бути нижча за реальну. Оцінювачеві платили 0,5% вартості об'єкта.
Деякі фахівці кажуть, що завдяки новим правилам їхні послуги подорожчають удесятеро. Бо 80% гонорару вони мають віддати Українському інституту управління якістю в оціночній діяльності за спеціальну комп'ютерну програму. Через це клієнту виписують два чеки. Один — офіційну плату 300 грн на рахунок компанії-оцінювача, а другий — неофіційну на окремий рахунок.
— Так говорять ті, хто спекулює темою. Оцінка будь-якого об'єкта нерухомості зараз коштує від 300 гривень, — пояснює 47-річний Сергій Фролов, член Наглядової ради з питань оціночної діяльності при Фонді держмайна. — Створена база даних, куди вносять звіти про оцінку нерухомості. Можна користуватися будь-якою програмою, але дані має обробити комп'ютер. Оцінювач вписує інформацію про регіон, населений пункт, вулицю, якість будівлі — "сталінка" чи "хрущовка". Він може оглянути будинок, а може оцінювати, проаналізувавши надані власником документацію і фото. За цими даними, комп'ютер дасть висновок-оцінку. Те, що раніше "малювали" оцінювачі, неможливо було перевірити. Часто занижували ціну. Траплялося, квартиру на вулиці Івана Франка в центрі Києва продавали за 120 тисяч гривень. А вона мільйони коштує.
Коментарі
1