— Переживала, що через безвіз нас усіх позвільняють. Шеф заспокоїв — без роботи не залишимося. Наш контингент — заробітчани. А працювати без оформлення в Європі не можна, — розказує 34-річний Артем Панасюк. Працює в одному зі столичних візових центрів-посередників.
У його фірмі за 75 євро (2,2 тис. грн. — ГПУ) виготовляють робочу візу до Польщі.
— Вчора подавали документи дві вчительки української мови. Під час канікул хочуть їхати до Любліна. На полуниці можна заробити 15 тисяч гривень за місяць. За сортування овочів і роботу на складі платять до 20 тисяч. Більшість клієнтів знаходив у "ВКонтакте". Створив там чотири робочі групи. Коли соцмережу закрили в Україні, перебрався на сайти безкоштовних оголошень.
У візовому центрі "Інтернешнл" можна отримати румунське громадянство. Для українців виготовлення документів коштує 1 тис. євро, для росіян — утричі дорожче.
— Эта услуга актуальна последние два года. Подаете пакет документов, платите деньги и ждете до восьми месяцев, — розповідає консультант Олена. — Не хочете румунський паспорт? Можемо зробити польський. Але це дорожче і доведеться чекати понад рік. Спочатку робимо карту поляка. А за рік подаємо документи на отримання громадянства. Потягне до 2 тисяч євро. З болгарським паспортом трохи складніше. Доведеться чотири рази їздити в Софію для подання документів і співбесіди, чекати 15 місяців, заплатити 3 тисячі євро. Я вас не агітую, але з румунським паспортом менше проблем. У нас недавно його оформив священик із дружиною і п'ятьма дітьми. Їздили на присягу в Румунію. Не переживайте, що в Україні заборонене подвійне громадянство. Половина депутатів мають по три паспорти — ізраїльський, панамський, американський.
У столиці працює понад 2 тис. візових центрів і фірм-посередників.
— Оформлювати документи через посередників простіше. Не треба самому збирати довідки, робити страховку, заповнювати анкету й займати чергу в посольство, — розповідає киянка Оксана Попович, 29 років. У її паспорті п'ять шенгенських віз. — Викинула на це більше 1,5 тисячі євро. Першу литовську на рік у чистий паспорт поставила за 400 євро. Потім економила на подорожах. Купувала тільки гарячі тури. Побувала в Іспанії за 4 тисячі гривень, Римі — за 5 тисяч. У Греції півмісяця відпочивала за 7 тисяч, коли тижневі тури туди продавали за 10.
Напарниці на роботі запропонували безкоштовне стажування в Іспанії. Річну візу через одну з таких фірм вона зробила за день. Заплатила 800 євро.
Киянин Назар Тимощук, 24 роки, на сайті оголошень продає туристичні і робочі візи в Польщу. За сприяння бере 2 тис. грн. За такою можна працювати 180 днів на рік. На виготовлення документа йде три тижні.
— Співпрацюю з кількома крупними підприємствами Варшави. Вони надсилають запрошення на роботу. Платите, коли отримуєте документ на руки. За 11 тисяч можу зробити візу на підставі воєводського запрошення. Вона дає право безвиїзно перебувати і працювати у Польщі 365 днів на рік. Литовська віза на п'ять років коштуватиме 400 євро (11,7 тис. грн. — ГПУ), — говорить телефоном Назар. — Я так сильно на безвіз не надіявся б. Як рвоне туди шваль із ДНР-ЛНР, нам кордони ще до осені позакривають.
Коментарі