3 червня, близько 4.00, бойовики почали наступ на позиції українських військ поблизу Донецька – на міста Мар'їнка, Красногорівка. На штурм пішли понад 500 терористів, серед них – російські військові. Стріляли з танків, мінометів, "Градів" та самохідних гармат "Гвоздика".
Спостерігачі ОБСЄ намагалися зв'язатися з лідерами бойовиків, щоб зупинити атаку. О 15.00 Генштаб дозволив нашим військовим застосувати артилерію — її відвели з позицій за мінськими домовленостями. Наступ терористів зупинили. Загинули п'ятеро українських бійців, 39 — поранені, повідомляє радник президента Юрій Бірюков. Бойовики втратили до 50 бійців. Загинули троє жителів Мар'їнки, четверо — в тяжкому стані в лікарні.
О 20.35 бойовики знову почали обстрілювати Мар'їнку з танків та артилерії.
— Генерал-майор Андрій Таран зв'язався з російською стороною. Бойовики припинили обстріл, — говорить Руслан Семенюк, прес-офіцер спільного центру з контролю та координації.
— Терористи спробували взяти Мар'їнку в кільце, — розповідає Євген Дейдей, командир батальйону "Київ-1". — Поки прийшла на підмогу артилерія, хлопці відбивали атаки. Бійці 28-ї бригади тримали укріпрайон на підходах до міста. Батальйон "Київ-1" утримував перешийок і не давав зімкнути кільце. Всі, хто там був у середу, — герої.
— Бойовики двічі намагалися підняти прапор над Мар'їнкою, але наші не дали, — каже боєць 28-ї механізованої бригади. Не називається. — Скільки вбитих і поранених, точно ніхто не знає. Наша бригада розкидана на 5 кілометрів. Важку артилерію застосовували кілька разів. У місті багато пожеж.
"Мы удержали позиции. Раненых вывезли. Подтянулось подкрепление. Слились рашисты в Марьинке. Вооруженные силы Украины проводят зачистку. Пехоту орков всю положили. Часть танков отошли, часть — подбита", — пише у соцмережі боєць батальйону "Київ-2" Ігор Савчук.
Майже знищили диверсійну групу бойовиків "Рязань".
"Двухсотых много, двух наших раненых взяли в плен. Потеряли 80 процентов личного состава. Попали в засаду. Есть инфа, что мог быть слив из минобороны ДНР", — розповідають у соцмережах терористи.
"Ополченцы с позывными Крюк и Таран из бригады "Восток" сдали свои танки вместе с экипажем в плен. Надеемся, что укропы их расстреляют. Иначе мы сделаем это сами", — додає бойовик із позивним "Вранглер".
Вранці у середу бойовики перекрили виїзди з Донецька. Скасували всі рейсові автобуси.
— Ночью проснулся от сильного гула. По улице Кирова шла колонна танков. Утром под исполкомом выстроились шесть "Гвоздик", но не стреляли. Ведут огонь три "Гиацинта", стреляют далеко — разрывов не слышно, — розповідає Артем Меланченко із Донецька. — По городу ездили три бригады боевиков с минометами.
— Снова все сидят в подвалах, — каже донеччанка 29-річна Анна Стахова. — Що сепаратисти будуть відвойовувати всю Донецьку область, говорили тижні два тому. Завозили зброю. У місті — стрілянина, пошкоджені будинки, багато поранених. А по місцевому телебаченню розповідають про соціальні допомоги й показують, як святкували День захисту дітей.
— Сегодня утром загорелась больница, — говорить 35-річна Вікторія Маяковська із Красногорівки. — Снаряд зніс дах. Хворі з неврології в паніці вискакували з вікон.
"С момента первого штурма в 3.45 убиты двое мирных жителей, — пише у соцмережі Євген Борсуков із Мар'їнки. — Лікарні переповнені. Машина з гучномовцем їздить. Просять здати кров. Добровольців гукають гасити базар — він загорівся, коли влучив снаряд".
Військовий експерт 39-річний Олексій Арестович вважає, що бойовики наступатимуть по всій лінії фронту:
— Вони планують віджати Піски, Опитне та Авдіївку. Створити загрозу в напрямку Курахового і Красноармійська. Хочуть, аби штаб АТО відтягнув сили з тих місць. Але основна їхня ціль північніше — Дзержинськ, Попасна, Артемівськ.
Генштаб вчасно відреагував. Запрацювала артилерія, реактивні системи залпового вогню. У противника великі втрати. Спершу вели артобстріл, тоді пішли контакті бої — автомат на автомат. 14-та лікарня у Донецьку заповнена їхніми пораненими. Побиту техніку потягли у Донецьк, багато лишилося на полі бою. Наша армія не та, що була під Іловайськом і Дебальцевим. Біля Мар'їнки стоять 28-та, 93-тя бригади, батальйони "Дніпро", "Правий сектор", "Київ-1". Вони добре воюють.
По інших напрямках наступ може початися протягом тижня. Або чекатимуть саміту "Великої сімки", коли стане відомо — знімуть санкції щодо Росії, залишать їх чи запровадять додаткові.
— Ми не фіксуємо широкомасштабного наступу. Він проводився б мінімум від Мар'їнки до Докучаєвська. А так маємо локальні спроби вибити наших військових із позицій, — говорить координатор групи "Інформаційний спротив", народний депутат Дмитро Тимчук, 43 роки. — Те саме відбувається в районі Широкиного поблизу Маріуполя. Були спроби проникнення диверсійно-розвідувальних груп. Мобільні піхотно-вогневі групи виїжджали на нейтральну смугу, обстрілювали і намагалися зблизитися з нашими позиціями. Терористи хочуть захопити Широкине, Мар'їнку, Опитне та Водяне, щоб відсунути лінію зіткнення. Після цього можуть готувати широкомасштабний наступ. Сили в них є. Створено три угруповання. Одне з них, на базі так званого Горлівського гарнізону, може діяти і в напрямку Артемівська, й у бік Мар'їнки. Торік та в січні–лютому цього року широкомасштабні наступи терористи проводили лише, коли ядро їхніх ударних угруповань складалося з російських підрозділів. Зараз не бачимо значних російських тактичних груп на Донбасі. Але вони є у прикордонних районах Російської Федерації. Якщо масово зайдуть на Донбас — це означатиме підготовку до масштабного наступу.
Спроба наступу російсько-терористичних військ на Мафр'їнку і Красногорівку — це черговий і, напевно, останній цвях у труну так званих мінських угод, яких і так дотримувалася тільки українська сторона. А по суті — вони вже давно вмерли. Не думаю, що буде масштабний наступ Кремля на Донбас. Але очевидно одне — Росія налаштована на продовження кривавої війни проти України
Зорян Шкіряк, радник міністра внутрішніх справ
Коментарі