18 грудня закінчується метеорний дощ, який тривав протягом тижня. Його ще називають зорепадом. До землі впритул наблизилося метеорне скупчення Ґеменіди.
— Це найбільший зорепад у цьому році. Його краще спостерігати після опівночі, — каже київський астроном Анатолій Михайлов, 46 років. — Орієнтиром є планета Марс. Вона має світитися червоним сяйвом. Якщо дивитися трохи на північ від неї, буде сузір"я Близнюків. Звідти до землі летять метеори. Найбільше дощу було 11–13 грудня. Щогодини в небі спалахували 80–90 метеорів. Їх було краще видно, бо в той час якраз був новий місяць. Коли повний, видимість погіршується.
Спостерігають зорепад через телескоп чи бінокль.
— Без приладів метеори теж будуть видні. Можна вибратися високо на будинок, а можна й з вулиці дивитися.
Метеорний потік ґеменіди з"явився після вибуху комети Фаетон.
— Вона розпалася на друзки через зіткнення з невідомим космічним тілом. Кожні 20 років рештки Фаетона проходять біля сонця. Їх притягує сила тяжіння Землі, й вони падають на нашу планету. Взаємодіючи з атмосферою, починають горіти й тягнуть за собою вогненний хвіст завдовжки 5 кілометрів. Тому всім здається, що падають зорі. Вага такого метеора — до 50 кілограмів. Він складається з льоду або кам"яного пилу.
15 метеорних потоків за рік проходять крізь орбіту Землі. Кожен несе в собі тисячі невеликих метеорів.
— Великий дощ буде ще 22 грудня. Його принесе потік Урсуїд. Вогненні кулі падатимуть від сузір"я Малої Ведмедиці. Але вони будуть не такими яскравими, як Ґеменіди.
Коментарі