Уранці 6 грудня завідувач сектору копитних 43-річний Петро Свиридон із помічницею Марією заходить до закритого вольєру капібар у міському зоопарку Рівного. Несуть сіно та цеберко з водою. Три тижні тому у гігантських водосвинок народилося маля, вперше в країні цього року. Капібари — найбільші гризуни у світі, набирають вагу до 60 кг.
— Обережно, зайди справа, — командує помічниці Петро Петрович. — Якісь у самця очі нехороші, наче от-от кинеться. Мабуть, нервує через нас. Раніше ховався по кутках, а тепер сміливий став.
Малюк біжить до матері, щойно бачить людей. Його батько йде напереріз відвідувачам, хоче прогнати. 2-річний самець важить близько 30 кг, завбільшки як собака.
— Жодного разу не вкусив, але може, — застерігає Свиридон. — Взагалі капібари неагресивні і швидко прив'язуються до господарів. Раніше самочка сама підходила до мене і давала чухати спинку, бо я їх годую. Впізнає за запахом або за зеленою формою. Але тепер вона оберігає маля й не хоче спілкуватися.
Петро Петрович і Марія міняють воду, прибирають вольєр та насипають свіжого корму — суміші моркви, буряка, капусти й вівса. Поряд кладуть сіно.
— Гризуни люблять іще варену картоплю й банани, сухарики. Для них головне завжди мати чисту воду для пиття та купання, — пояснюють працівники зоопарку. — Провідуємо їх двічі на день. Зайвий раз намагаємося не турбувати, бо дуже лякливі. Бояться гучних звуків, нових людей. Між собою спілкуються свистом і ляскотом.
Статі малюка ще не знають, бо мати ховає його біля себе. Він схожий на велику морську свинку. Народився із хутром і зубами. Їсти сіно та овочі міг уже на другий день, але поки що ссе тільки молоко.
Перед тим як вийти, Петро Свиридон перевіряє термометр — той показує +14°С. У вольєрі завжди має бути тепло, бо капібари походять із країн Латинської Америки.
— Цю парочку нам торік подарував один із приватних зоопарків Львівщини. В Україні цих гризунів небагато, бо за ними непросто доглядати, — розповідає науковий співробітник Ірина Оліферук, 35 років. — На волі можуть прожити до дев'яти років, у зоопарку до 12. Зазвичай народжують по двоє–четверо малюків за раз і живуть групами.
Капібари зимують у будиночку на закритій для відвідувачів території. Побачити їх можна буде не раніше середини квітня. Житимуть в одному вольєрі з альпаками.
Коментарі