Католицький монастир у Чернігові схожий на православну церкву з великим будинком священика поряд. На південному скаті покрівлі закріплені три блоки сонячних батарей. Їх використовують, щоб нагрівати воду. Перехожі спершу сприймали їх за антену.
— Поки що в монастирі живуть двоє: я і отець Генріх, — розповідає з польським акцентом 33-річний отець Войцех Банашок. — Коли тут буде 7–8 чоловік, сонячна батарея працюватиме на повне навантаження. Тоді зможе окупитися за два роки. У нас стоять три панелі батарей і бойлер на 300 літрів. Вода в ньому нагрівається до 60 градусів. Сьогодні не дуже сонячний день, то вона 46 градусів.
Установити сонячні батареї священикам порадив Тадеуш — майстер, який робив тут воду, опалення й каналізацію.
— Він у Польщі має фірму, ми його давно знаємо. Тому за роботу він брав мізер, — каже отець Войцех. — Тадеуш з отцем Генріхом закупили батареї у Польщі, бо там дешевше. І майстер уже працював із такими. Одна панель обійшлася у півтори тисячі злотих — десь 3,5 тисячі гривень.
Сонячні батареї виготовлені з мідних трубок, в які залито автомобільний антифриз, щоб система не замерзала. Трубки викладено зигзагом у чорному коробі, накритому склом. Електронасос перекачує у змійовик бойлера нагрітий антифриз, який віддає тепло воді. Стінки бойлера утеплені, тому вода залишається гарячою навіть на ранок. Систему контролює електронний пристрій. Він коштує майже $100.
Войцех Банашок розказує, що в Польщі на багатьох приватних будинках установлені сонячні батареї. Окупляться вони за рік.
— Перші з"явилися років п"ять тому. Спочатку були дорогими, потім поступово дешевшали. Часто можна побачити навіть вуличні ліхтарі на сонячних батареях. Газ і електрика все ростуть у ціні. У Польщі вони значно дорожчі, ніж в Україні, — зауважує священик.
Коментарі