"Учителі між собою складали російсько-українські словники, щоб краще дитині пояснити, як перекладається слово, — розповідає директор школи N64 у донецькому місті Макіївка Олена Кіцененко, 37 років. — Для вчителів початкових класів в управлінні освіти проводили семінари. Розповідали, як правильно навчати дітей української мови. Наші їздили на курси підвищення кваліфікації".
708 навчальних закладів Донеччини цього року набудуть статусу україномовних. У Макіївці таких буде найбільше — 11. Серед 75 навчальних закладів 59 уже мають цей статус. Українською в них почнуть викладати поступово. В одних упровадять у перших класах, в інших — із першого по четвертий.
— Для того потрібен дозвіл батьків. Якщо не згодні — їхня дитина йде до російськомовної школи, — кажуть у відділі загальносередньої освіти Донецького управління освіти і науки.
Заступник начальника управління освіти й науки Макіївки Людмила Меньохіна, 53 роки, каже, що введення української мови не схвалюють переважно росіяни:
— Нам дуже допомогло незалежне тестування для випускників. Тоді учні й батьки переконалися, що українську мову треба знати. Адже завдання на українській, і поки дитина розбере його, то проходить багато часу. Також говоримо, що екзамени у вузи тільки на українській. Тому знати її необхідно.
У макіївській школі N50 учні перших–шостих класів уже слухають уроки українською мовою. Але весь сценарій першого дзвоника — російськомовний.
— Для учнів молодших класів Новий рік, 8 березня, ще якісь святкування ми проводимо на українській, а от для старших — на російській, — каже директор школи Володимир Батечко, 60 років.
У школі-"восьмирічці" N24 цього року українською мовою почнуть викладати з першого класу. Але на повсякдень учні розмовляють російською.
— Із минулого року в школі на українській почали проводити всі свята. Перший дзвоник також вестимуть на державній мові, — розповідає директор школи Олена Щербініна, 34 роки. — Проблем із батьками не виникало. Ми відразу всім сказали, що так краще для дитини. Бо всі вступні зараз тільки на українській.
У місті Угледарі з чотирьох навчальних закладів три мають статус україномовних.
— Викладати українською в нас почали ще з 90-х років. Тому глобального русизму немає. Наші учні нормально знають українську, хоча повсякденно розмовляють російською, — каже начальник управління освіти Угледару Валентин Войцеховський, 47 років.
За останні чотири роки на Донеччині статусу україномовної набули 2 700 шкіл.
Через три місяці школярів чекає атестація
У кінці цього навчального року школярі випускних класів пройдуть обов"язкове тестування з української мови, історії, математики, хімії, фізики та біології. Тому на початку грудня учні складатимуть пробні тести. Про це в середу заявив міністр освіти Станіслав Ніколаєнко під час візиту на Вінниччину.
Торік третина всіх протестованих не складали вступних іспитів у вузи. Вони пройшли за результатами тестування.
— Проблеми виникли тільки з національними меншинами, — говорить Ніколаєнко. — Виявилося, вони погано знають українську, тому просять перекласти завдання тестів. Можливо, цього року зробимо для них виняток або наймемо перекладача.
Надія ШТУПУН
Коментарі
4