пʼятниця, 16 вересня 2011 05:15

Кукурудзяний жук чує самицю за сто метрів

Автор: фото з сайта www.ipmworld.umn.edu
  Кукурудзяний жук трохи менший за колорадського —  до восьми міліметрів завдовжки.  29 личинок цієї комахи здатні повністю знищити одну кукурудзу
Кукурудзяний жук трохи менший за колорадського — до восьми міліметрів завдовжки. 29 личинок цієї комахи здатні повністю знищити одну кукурудзу

— Навіть не бачив, щоб той кукурудзяний жук десь літав у нас. Уже коли його зловили на пастку — роздивився, що воно таке, — каже 41-річний Ярослав Овчарик, агроном фермерського господарства "Вістря" на Тернопільщині.

Три роки тому на кукурудзяних полях тут уперше знайшли кукурудзяного жука. В Америці його вважають одним з основних шкідників. Жуки гризуть коріння і стебла кукурудзи.

— Батьківщина кукурудзяного жука — Центральна Америка. В Європі його вперше побачили на полях біля аеропорту сербського Белграда 1992-го. Припускають, що попав сюди з озброєнням, яке транспортували з Америки літаками, — розповідає 26-річна Ганна Ваврик, завідувачка обласної лабораторії Держінспекції з карантину рослин.

Останні роки жук поширився 18 країнами Європи.

2001-го його знайшли на Закарпатті — перелетів кордон з Угорщиною. Йому вдалося подолати Карпати: тепер є в Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській областях. Торік його виявили в Підволочиському районі, через річку Збруч він межує з Хмельниччиною.

Кукурудзяний жук трохи менший за колорадського — до 8 мм завдовжки. На жовтому надкриллі — чорні смужки, які в самців зливаються в одну широку. Самиці трохи більші, мають видовжене черевце. Комаха тримається на листках трьома парами лап. Передня пара сильніша — ними самиця риє землю, щоб відкласти яйця.

Самець добре чує запах самиці за 100 м. Це використовують, щоб влаштувати пастки — на клейкий лист паперу наносять феромон, він приваблює жуків.

Комахи спарюються в липні–серпні. Самиця відкладає в ґрунт до тисячі яєць, потім обидва жуки гинуть. Комаха живе три місяці, за цей час пролітає кількадесят кілометрів у пошуках їжі чи партнера. При сильному попутному вітрі долає сотні кілометрів.

 

У воді яйця живуть десять днів

— Яйця кукурудзяного жука витримують 10 градусів морозу, залишаються живими після затоплення на 10 днів, — каже Ганна Ваврик. — Білі личинки, до 13 міліметрів завдовжки, з'являються навесні. Можуть проповзти в ґрунті 80 сантиметрів. Якщо не знайдуть коріння кукурудзи — гинуть.

Аби зупинити жуків, фермерів зобов'язують робити сівозміни — там, де рік росла кукурудза, наступні три роки сіяти злакові чи коренеплоди. Після збору качанів ґрунт добре переорювати. Тоді більша ймовірність, що яйця загинуть від морозу.

 

Зараз ви читаєте новину «Кукурудзяний жук чує самицю за сто метрів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути