— Усі імпортні овочі йдуть в Україну контрабандою. Це що, секрет? — каже 50-річний Ігор Кінах, директор фірми "Агро-Лан" із міста Червоноград на Львівщині. Він на 500 га вирощує пекінську та білокачанну капусту. Забезпечує овочами Львівську область. Цього року пропонував капусту багатьом супермаркетам. Усюди відмовили.
— Одні кажуть про тендери, інші мають уже свої поставки. Раніше такого не було. Картопля в магазинах — із Саудівської Аравії. Це ж абсурд.
Ігор Степанович вважає, що ситуацію могли б змінити спецзамовлення.
— У тому ж "Сільпо" знають, скільки капусти в них купують за рік — зимової, ранньої, середньої. Замовили б 300 чи 500 тисяч тонн. Я б виростив, без проблем. А так вкладаю серйозні гроші у насіння, препарати, добрива. Потім сертифікати та аналізи роблю, що все відповідає нормі. А продавати змушений буду за ту ціну, яку мені запропонують. Можливо, й собі у збиток. Бо ж капуста зіпсується. Три роки тому викинув 2 тисячі тонн. Утратив 1,5 мільйона гривень.
Цього року Кінах вирощуватиме цукровий буряк, рапс і пшеницю. Мовляв, це вигідніше за овочі.
Там треба такі "откати" платить, що страшно й казать
50-річний Олексій Бутенко, фермер із села Дягова Менського району Чернігівщини, теж співпрацював із супермаркетами — продавав їм картоплю. Два роки тому відмовився:
— Мили ту картоплю, фасували. Але нас захотіли потихеньку видавити з ринку. Затримували місяцями гроші. А потім повертали товар. Картопля вже зіпсована — викинь. Ми з ринку пішли, а ви купуєте тепер єгипетську. Якби ми мали доступ на ринки, могли б усю країну годувати. Та щоби пробиться, треба такі "откати" й хабарі платить, що страшно й казать. Підприємцям необхідно створювати кооперативи. Бо по одному всіх задушать.
Олексій Іванович 10 років вирощує картоплю. Починав з 25 га, зараз — 2 тис. га. Має з того добрі прибутки. Скільки — не каже.
— Ми своїм коштом у село газ провели, дорогу відремонтували, садочок. Працюємо трьома родинами, сімейний підряд.
Коментарі