— Чтобы зарегистрировать брак в ДНР, нужно подать заявление, паспорт и документ от предыдущего брака, если такой был. Регистрация проводится через месяц после подачи, — каже 26-річна Ольга Романчук з окупованого Донецька.
— Документи приймають тільки від ДНР. Якщо подати український паспорт, на ньому ставлять відмітку — тоді він стане недійсний. При подачі треба сплатити республіканське мито — 65,2 гривні та 38,35 за розгляд заяви.
Шлюб на окупованій території Донбасу не визнається українською владою.
На підконтрольній території Донбасу діє програма "шлюб за 24 години". Свідоцтво українського зразка видають того ж дня. Коштує послуга 1510 грн.
У ДНР на весілля відкладають гроші рік. Сукню шукають на сторінках безкоштовних оголошень у забороненій в Україні соціальній мережі "ВКонтакте".
— С мужем живем гражданским браком несколько лет. Хотели узаконить отношения — так проще оформлять потом другие документы, — каже 25-річна Анастасія Черненко з Донецька. — Із зарплати відкладали по тисячі гривень щомісяця. За рік назбирали потрібну суму. Аби зекономити, купляла вживану сукню. За неї віддала 2 тисячі.
Зачіску робила подруга, фотографувала також вона. Ще 500 гривень пішло на макіяж і манікюр. Чоловіку придбали тільки нову сорочку. Костюм у нього був. На їжу витратили майже всі заощаджені гроші. Весілля відзначали на дачі у друзів. Із родичами було 12 чоловік.
На сайті безкоштовних оголошень OLX місцеві пропонують послуги весільного фотографа.
12-годинна зйомка в Донецьку коштує від 4 тис. грн. Сюди входить фото зі зборів нареченого й нареченої, розпису, прогулянки й банкету.
— На свадьбу заказывают видеооператора и тамаду. Если гости более состоятельные — добавляем услуги диджея или музыкантов. Это может стоить около 6 тысяч гривен. В небольших городах — в несколько раз дешевле, — каже 32-річна Альона Постнова з Горлівки. — Більшість молодих пар самотужки займаються весіллям. На це потрібно два місяці. Агентства просять за послуги майже 5 тисяч гривень. Роблять все за три тижні.
За примірку весільного плаття вимагають гроші. Деякі наречені купляють сукню в розстрочку.
— В одному салоні висить табличка: "примірка весільних суконь — 100 рублів" (38,31 грн. — ГПУ). Так магазини заробляють, бо не всі можуть купити собі плаття. Ходять у такі заклади, підбирають, який розмір і фасон їм підходить. Потім замовляють через китайські інтернет-магазини чи з Росії. Виходить набагато дешевше, — говорить 23-річна Ольга Борисова із Шахтарська. — Якщо сукню хочеться зберегти на все життя, а грошей немає — оформлюють розстрочку до півроку. Але купують вбрання, що коштує понад 15 тисяч гривень. Звичайне буде вдвічі дешевше.
У Луганську є кілька агентств з організації весілля. Пари замовляють послуги менеджера. Фірма домовляється з рестораном, проводить виїзну церемонію, замовляє прокат авто, торт, коровай.
— Такі організації враховують статки молодят. Наприклад, виїзну церемонію з декораціями можуть зробити за 1992 гривні. Найдорожче — 8811,3 гривні із фуршетом, із музичним супроводом і репетицією виїзної церемонії. У вартість не входить перевезення, монтаж і демонтаж. Він коштує 153,24 гривні, — каже 26-річна Світлана Смолова з окупованого Луганська. — За годину прокату авто представницького класу молодята платять до 400 гривень. Ціна кілограма весільного торта — 287,32 гривні, 38,31 — доставка.
Видатки між собою ділять батьки молодят. Іноді родичі оплачують окремі послуги.
— Наприклад, дядько моєї сестри замість подарунка оплатив букет нареченої. Віддав за нього 1000 гривень. Також купив квіти для дружка та бутоньєрки для нареченого й дружка. Заплатив ще 500 гривень, — додає Смолова. — Молодятам пропонують оздобити кафе чи ресторан по-святковому. Прикрашають столи, стільці, оформлюють для молодих спеціальне місце. Коштує майже 2 тисячі гривень. Можна замовити навіть фотозону — від 1150 гривень. Основні витрати — їжа. У вартість бенкету може входити алкоголь. У деяких закладах дозволяють приносити його з собою. Це здешевлює святковий стіл. На 20 людей коштуватиме майже 10 тисяч гривень.
Готелі пропонують знижки
У донецькому ресторані "Атлас" молодятам пропонують знижки на шлюбний номер зі святковим оформленням і безкоштовні послуги фотографа.
— Якщо замовляєш бенкет у цьому закладі, дають знижки у власному готелі — 50 відсотків. Найдешевший номер коштує 1148 гривень, — говорить 31-річний Влад Сіпеєв із Донецька. — Коли замовляєш весільний торт у ресторані, роблять і на нього знижку 50 відсотків. У закладі є салон. Нареченій можуть зробити манікюр. Фотограф безкоштовно знімає. Вартість одного місця в ресторані становить 766 гривень.
Коментарі