— Голими руками спіймала у квартирі пацюка, — розповідає полтавка 30-річна Юлія Бражник. — Увечері лягли спати. Я за звичкою спустила руку з дивана. Крізь сон чую, по пальцях щось лазить. Думаю, Кузька знову з клітки втік. То хом'як молодшого сина. Я його хвать — і зчепила пальці. Воно як запищить. Я аж підскочила. Вмикаю світло — у руках пацюк.
Восени миші та пацюки переселяються в будинки. У місті пересуваються каналізаційними мережами, блоками теплотрас. По стінах будинків залазять на верхні поверхи.
— Коли вибираєте отруту, дивіться на строк придатності. Яди практично не розкладаються, а приманка може зіпсуватися. Гризуни не дурні — старе, гниле їсти не будуть, — каже Рашид Дурдикулієв, 51 рік, завідувач відділення профілактичної дезінфекції в Полтаві. — Рекомендую використовувати отрути на основі антикоагулянтів, котрі припиняють згортання крові. Гризуни помирають від інфарктів, інсультів, внутрішніх крововиливів. Це отрута накопичувальної дії. Її миші повинні з'їсти кілька разів. Щури чутливіші — їм достатньо разу.
Приманки готують зі свіжих продуктів.
— Щури люблять смажену рибу з цибулею. Яд закладають у риб'ячі голови. Для мишей найбільша смакота — соняшникове насіння, крупи, зерно. До продуктів додають соняшникову олію й отруту. Усе ретельно перемішують. Олія дає аромат, завдяки їй отрута рівномірно розтікається по всій їжі. Зробіть невеликі конверти з білого паперу. Газета не підійде. Друковані літери можуть налякати мишей. Отруту в паперових конвертах закладають у нори. Прохід повністю не закривають. Якщо нір не видно, приманку викладають у місцях, де ймовірно бігають гризуни. Щоб визначити їхні маршрути, підлогу біля плінтусів треба тонко посипати борошном. За кілька днів на ньому буде видно сліди. У тих місцях розкладайте приманки. Перевіряти їх треба за тиждень. З'їдають — докладайте ще. Як ні — міняйте на іншу. Одну приманку можна використовувати не більше місяця. За цей час олія згіркне, гризуни її не їстимуть. Отрутою користуються не довше двох-трьох місяців. Потім міняють на іншу. Гризуни звикають до одного яду, виробляють до нього імунітет. Отруєні щури тікають із будинку. А миші помирають де прийдеться. Їхні трупи не смердять, висихають, як мумії.
У господарчих приміщеннях отруту розкладають під навісами, щоб не дістали інші тварини.
— Не рекомендую використовувати паралітичні отрути. Від них гризуни помирають миттєво, але яд небезпечний для людей і домашніх тварин, — говорить Рашид Аннаєвич. — Категорично проти бактокумарину. Це спеціально вирощена культура брюшного тифу гризунів. Миша чи щур з'їдає отруту, хворіє, заражає інфекцією родичів. Усі помирають. Цим тифом хворіють і люди. Ультразвукові відлякувачі можна використовувати тільки на продовольчих складах, де рідко бувають люди. Від них може боліти голова, погіршиться сон. Намішувати борошно, цемент чи алебастр із водою та олією не варто. Таку суміш миша хіба трішки надгризе. Але їсти не буде.
Найбезпечніший спосіб — мишоловки. Змазку на металевих конструкціях змивають теплою водою з господарським милом, щоб запахи не відлякували гризунів. На гачки чіпляють смажене насіння. Розтирають пальцями кілька насінин і кладуть поряд, щоб привабити гризуна. Запаху вбитих родичів у мишоловці гризуни не відчувають.
18–20
грамів важить одна миша
25–30
разів на день їсть миша
3–4
години на добу миша спить
6
міліметрів — щілина, в яку пролазить миша
25–32
дітей миша народжує протягом року
1
кілометр миша пробігає за добу
20
і більше інфекційних захворювань, небезпечних для людини, переносять гризуни. Серед них — чума, туляремія, лептоспіроз, енцефаліти, сальмонельоз, грибкові захворювання шкіри і волосся
Прикмети
Якщо в хаті завелося багато гризунів — бути лютій зимі
Не можна відмовляти вагітній — миші погризуть улюблену річ
Електрокіт викликає у мишей стрес
В інтернеті продають відлякувачі мишей і щурів за 300–700 грн. Називають їх електрокотами.
— Відлякувачі працюють на основі ультразвукових хвиль. Вони не шкідливі для людини. Негативно впливають на психіку гризунів. У них виникає почуття тривоги, страху, тікають зі своїх нір, — каже Руслан Романюк, столичний підприємець. — Відлякувачі встановлюють на відстані 1,5 метра від підлоги. Довкола — 2–3 метри вільного простору. Килими, мішки із зерном, картонні короби послаблюють вплив. Тому на складах їх треба ставити в металеві піддони по периметру приміщення. Між ними лишають по 30 сантиметрів.
Електрокіт працює три-чотири тижні без перерви. Потім умикають для профілактики щотижня — раз чи двічі на добу.
Коментарі