"Володимир Ілліч завжди дуже високо цінував євреїв", — писала Йосипові Сталіну 1932 року старша сестра Леніна — Анна Ульянова-Єлізарова. Схвильована зростанням антисемітизму в СРСР, вона просила опублікувати документи про єврейське походження "вождя світового пролетаріату". Сталін категорично заборонив.
Документи Ульянова-Єлізарова здала в Інститут Леніна в Москві. Їх засекретили. Як і того листа до Сталіна. Нещодавно його виставили в московському Історичному музеї в експозиції "Що написане пером" (автографи видатних діячів Радянської держави)".
Анна Ульянова-Єлізарова писала, що їхній дід по матері походив із бідної єврейської родини з Житомира. Звали його Сруль Мойшевич Бланк. Він прийняв православ'я, щоб мати право жити за межею осілості та вступити до інституту. Після хрещення почав називатися Олександр Дмитрович Бланк.
Розсекречення архівів в Україні й Росії допомогло історикам детальніше дослідити цю гілку в родоводі Володимира Леніна. Його дід Ізраїль (Сруль) Бланк насправді народився в повітовому місті Старокостянтинов Волинської губернії, тепер — райцентр на Хмельниччині. 1809-го його батько Мойсей (Мойше) перевіз родину до губернського міста Житомира. Вихрестившись, Ізраїль уже як Олександр Бланк 1820-го вступив до Петербурзької медико-хірургічної академії. Одружився з Анною Ґроссшопф із німецько-шведського роду. Марія — у заміжжі Ульянова, майбутня матір Леніна, — була однією з їхніх п'яти доньок.
Лікар Бланк дослужився до чину статського радника, що у війську відповідав генеральському званню. Вийшовши у відставку, купив у Казанській губернії татарське село Кокушкіно, став поміщиком середньої руки. Помер у липні 1870-го, через три місяці після народження внука Володимира. Того, який у зрілому віці "вихрестився" з Ульянова на Леніна.
Коментарі
1