У столичному Музеї російського мистецтва на вул. Терещенківській виставлено 127 ікон ХVI–ХХ ст. Усі вони — з приватних колекцій чотирьох киян. Їхніх імен організатор, аукціонний дім "Золотое сечение", не розголошує.
— Ось тут — київська ікона Архангела Михаїла, писана у ХІХ столітті. Раніше висіла в Успенському соборі. 1941-го, після зруйнування собору німцями, всі ікони описали. Купив її відомий колекціонер. Коли собор відбудовували, фрески всередині писали саме з цієї ікони, — розповідає "ГПУ" Михайло Василенко, співробітник аукціонного дому.
Майже на всіх старовинних образах є темні зони прямокутної форми. Так ікони реставрували ще століття тому. Раніше реставратори не вміли знімати фарбу з полотна, тому накладали зверху новий шар. Сучасні фахівці називають таку технологію "парасолькою". Кажуть, саме завдяки їй ікони добре зберігають первинні фарби.
Найдавніша на виставці ікона — Кікської богоматері, датована ХVІ ст. Колекціонер купив її 1995-го на вернісажі у столиці. Була вкрита кількома шарами фарби. Але обличчя Богоматері залишилося первозданним. Експерти встановили, що вона старовинна і дуже дорога.
Михайло Василенко каже: київські колекціонери зберігають образи у сейфах та у банківських відділеннях.
На виставці можна придбати каталог 114 репродукцій ікон із приватних колекцій українців. Він коштує 400 грн. Експозиція триватиме до 10 березня.
Коментарі