
Поряд із дубом Максима Залізняка, що росте на хуторі Буда Чигиринського району Черкащини, з"явився паросток. Припускають, він може бути "правнуком" 1100-річного дерева.
— Його першою побачила наша працівниця Нона Володимирівна Дмитриченко. Він росте за 4 метри нижче від старого дуба. Паросток витягнувся на 8 сантиметрів, має два листочки. Ми навколо нього забили кілочки, щоб ніхто не наступив. Згодом обгородимо тинком, аби верхівка була на сонці, а низ у тіні. Листя на дубі Залізняка розпускається на кілька тижнів пізніше, ніж на решті дубів. Хто не знає, то, побачивши голе дерево на тлі зелених, кричить, що він у нас усох, — розповідає завідувач філії "Холодний Яр" заповідника "Чигирин" 45-річний Богдан Легоняк.
Якщо паросток розпустить листя водночас з імовірним пращуром, це доведе їхню спорідненість.
— Востаннє на дереві жолуді були років п"ять тому. Ми їх намагалися проростити, але марно — вони гинули. Ще прагнемо в лабораторіях клонувати дерево, але поки що результатів немає, — продовжує Легоняк.
Дуб у Холодному Яру має обхват 8,9 м, сягає 24 м заввишки. Він найбільший в Україні й один із найвищих у Європі. Стовбур шість разів уражала блискавка. Щоб могутнє гілля не поламали вітри, за допомоги альпіністів його зв"язали канатом угорі. Понад 30 років дерево підживлювали дідівським методом: неподалік закопували мертвих коней.
За переказами, під цим дубом відпочивали Богдан Хмельницький, Северин Наливайко, Максим Залізняк, Тарас Шевченко. Старожили подейкують, що пісня "Ой чого ти, дубе, на яр похилився?" — саме про нього. Люди постійно крадуть кору на сувеніри. Через це частина стовбура оголена.
— Наші предки в дубових дібровах Холодного Яру проводили обряди. Кажуть, ці дерева забирають негативну енергію, а позитивною заряджають. Спеціалісти стверджують, що це місце має зв"язок із космосом, — говорить Богдан Легоняк.
Коментарі
1