— Они не строители, а вандалы в оранжевых жилетках, — професор фізики 67-річний Олександр Бобир стоїть в обід 22 листопада біля зачинених воріт будівельного майданчика у київському пров. Десятинному, 3-5. Він із 39 сусідами та громадськими активістами вранці блокували там будівельну техніку. Виступали проти зведення будинку на місці, де археологи знайшли рештки палацу князя Володимира датовані Х ст.
Будівельний паркан у провулку з'явився 18 листопада. Наступних чотири доби шестеро робітників розбирали дах у старому особняку під №5, який належить Українській православній церкві Київського патріархату.
— Все время ночью здесь техника рычала. А утром они постоянно смеялись и махали нам руками, будто для них разбирать историческое здание — это комедия, — Олександр Миколайович ховає руки в кишені зеленого пальта. — Балки ломами трощили. 21 листопада прийшли активісти та жителі сусідніх будинків. Вимагали показати, що тут роблять. Тоді будівельники видзвонили своїх хазяїв. Один з них пообіцяв, що 22-го приїдуть від Філарета та від забудовників і покажуть усі документи. Але ніхто з них так і не з'явився.
Десятинний провулок є однією з найдавніших вулиць Києва. Він у центрі міста на Старокиївській горі, де розташований Національний історичний музей і росте 400-річна липа митрополита Петра Могили.
— Фундамент палацу Володимира, знайдений 2009 року під особняком, який зараз розбирають, робить цю територію недоторканною. Це ніби Колізей у Римі, тільки київський. Будівельники на інформаційному щиті написали "експедиційно-археологічні розкопки". Але ж їх ніхто не робить екскаватором з ковшем більшим за людину, — додає Олександр Бобир.
За 3-метровою огорожею ходить охоронець.
— Сюда не можна, бо тут археологічні розкопки, можете щось затоптати, — сміється у відповідь на прохання впустити на будмайданчик.
Земельну ділянку та особняк у безоплатне користування церковники отримали 2002-го. Через п'ять років міська влада змінила цільове призначення землі — дозволила проектування та будівництво комплексу господарських споруд.
— Нам прораб их показал разрешение на проведение строительных работ. Но документов от экологов, археологов и инспекторов строительной комиссии у них нет, — підходить Діна Герцрікен, 62 роки. У вухах виблискують великі срібні сережки. Запрошує до себе у квартиру, де має один з проектів майбутньої будівлі — його виклали в соціальній мережі "Фейсбук". — За ним верхні поверхи зі скла нависатимуть над сусідніми будинками. У серці Києва вони хочуть вигнати семиповерхову потворність. Територія будівництва належить двом заповідникам — "Стародавній Київ" і буферній зоні "Софії Київської". Тому тут будувати не можна.
"ГПУ" звернулася за коментарем до Української православної церкви Київського патріархату, але нам його не надали.
Після протесту жителів міліція заборонила будь-які роботи на будівництві до з'ясування обставин.
Коментарі