7 листопада на центральній площі в Донецьку 55-річний Анатолій Вислий порвав судове рішення, за яким держава має йому виплатити "чорнобильських" 1,5 млн грн.
— Никогда я не держал в руках более дорогой бумаги, — говорить Анатолій Леонідович. Він прийшов на комуністичний мітинг із товаришами з "Чорнобильського полку", що в складі Українського реєстрового козацтва.
Вислого слухають близько 500 людей, здебільшого за 70 років. На вулиці холодно, він одягнутий лише в кітель. Каже, за рішенням суду від 8 вересня має отримувати пенсію в розмірі 27 тис. грн на місяць. Ця ж постанова суду зобов'язує державу виплатити 1,5 млн грн компенсації. Ці кошти недоплачували йому з 1 січня 2006-го, відколи набула чинності постанова Кабміну про чорнобильські пільги.
— И что же я должен сделать с этим документом? Получить деньги и летать на вертолете, чтобы не попадаться вам на глаза? Или ходить оплеванный, как наши депутаты, которые говорят людям: "Мы вам недоплачиваем потому, что чернобыльцы по 27 тысяч пенсии получают". На самом деле только 20 человек из семи тысяч чернобыльцев Донецкой области и еще 200 киевлян получают по 25–30 тысяч пенсии. Эту постанову в свое время члены Кабмина Еханурова приняли для себя. Я же не считаю, что подвиг чернобыльца дороже подвига героев Великой Отечественной войны. И ветераны, и дети войны, и все чернобыльцы должны получать достойную пенсию. А для этого тем, кто в Украине издает законы, надо урезать свои сверхприбыли, — Анатолій Вислий рве на дрібні клапті судове рішення.
Ветерани аплодують і кричать "ура!"
Після мітингу колеги-козаки збираються в кабінеті Анатолія Вислого. Він пенсіонер, приватний лікар. Як радіолог 1986-го був 104 дні у Чорнобилі. Отримав другу групу інвалідності.
— Вислий — мужик! Це вам не Плющ, якому нарахували 30 тисяч, хоча біля ЧАЕС покрутився 15 хвилин, — говорить Сергій Нецвєтєв, 62 роки. — 50 нардепів — от хто всі ці роки тишком-нишком отримував величезні пенсії, якими уряд тепер очі коле всім "чорнобильцям". Права в усіх однакові, але користуються ними обрані.
— 2008 року я дізнався про цю постанову Кабміну Єханурова, — розповідає Вислий. — Виявляється, і моя пенсія має бути вища в три з половиною рази. Звернувся в "Союз Чорнобиль". Там бралися допомогти за половину моєї суми. Я відмовився. Із товаришами створили Центр захисту прав чорнобильців. Виграли 15 тисяч позовів. Луганці почали просити: "Зведи із суддею, заплатимо хабара 90 тисяч гривень". Вони не могли повірити, що ми виграємо за законом. Майже всі величезні пенсії, які є в країні, — результат домовленості із судом та Пенсійним фондом. Я запитував у киян: "Як вам удалося оформити таку пенсію?" Казали: "За 5 тисяч доларів хабара".
— Обурюють висловлювання вищого керівництва країни, яке назвало нашу боротьбу за соціальні гарантії ганьбою та нахабством, — говорить Василь Лабунін, 64 роки. Він двічі був на акціях протесту під Верховною Радою, 20 вересня й 1 листопада. — На медичне обслуговування одного депутата витрачають стільки ж, як на 10 тисяч жителів України. Вони ж глумляться з нас.
Коментарі
3