Чурчхела - давня східна смакота, яку готують з горіхів і соку. Горіхи нанизують на нитку і занурюють в уварений сік. Виходить пастила.
У Севастополі ці ласощі продають на пляжах. Різнокольорові ниточки з горіхами не помічала, поки засмагла татарка не крикнула на весь пляж: "Народ, не тормозите - кукурузните! Кукуруза - молоко - чтоб на море волокло. Сладкая чурчхела! Без чурчхелы загар не ложится! Чурчхела - самолет, залетает прямо в рот".
За ниточку чурчхели просять 10 гривень. Вони різних кольорів: червоні - з гранатового соку, жовті - з ананасового, зелені - з яблучного, помаранчеві - з апельсинового. Купую ананасову. Кусаю і відчуваю в роті пластмасу майже без смаку. Мабуть, сік був уварений давно, а може, ананасовий смак такий м'який, що по днях варіння з борошном і висіння на сонці десь зникає.
Кримчани люблять настоювати горіхи й сухофрукти на соку й меду. Баночки з замедованим інжиром також пропонують скуштувати по дорозі до пляжу разом із кримськими винами. Ятки з південними фруктами такі ж різнокольорові, як і чурчхела.
На пляжі скрізь чути російську мову з характерним московським "аканням". Більшість відпочивальників у Севастополі - з Воронежа і Москви.
"Какое море! Какой песочек, - лежать на пляжі Учкуївка. - Мы отдыхали в Сочи, там пляж галечный."
Учкуївка - великий піщаний пляж на північній стороні Севастополя. На північну сторону міста з південної через бухту щоп'ятнадцять хвилин курсує катер - як маршрутка. Ціна переправи - 2 гривні 50 копійок.
На пристані в Севастополі пропонують півгодинну екскурсію зонами базування Російського Чорноморського флоту. За екскурсію просять 50 гривень. За півгодини їзди від центру міста - Балаклавська бухта з десятками приватних дорогих яхт, за 15 хвилин - заповідник Херсонес - місто давніх греків у Криму. Доїхати в обидві місцини можна в середньому за гривні дві - залежно на яку маршрутку сісти: одні везуть за півтори, інші за таку саму відстань беруть 3 з половиною. У севастопольських маршрутках - зручна система - розплачуватись треба при виході, а не під час входу: є час спокійно підготувати гроші. хоча я все-одно пару разів ледве не забула віддати їх водіям.
Переважна більшість будинків у Севастополі - білого кольору, багато з них - з колонами. На центральній площі Нахімова біла "Городская доска почета" з зіркми, серпом-молотом і Леніним. тут вивішують фото підприємців найуспішніших районів міста. Найкращі показники, як свідчить дошка, зараз у Гагарінського. Навпроти дошки пошани - агітаційний намет "Партії регіонів". Наметів інших політичних сил я в Севастополі не бачила.
Севастопольці одразу привітніють на українську мову. Як можуть пояснюють дорогу й усміхаються.
Коментарі
6