Дістатися до Кутаїсі дуже легко. Авіарейси Київ-Кутаїсі-Київ виконує відомий лоукостер. Летіти 2 години 15 хвилин. Інколи виліт затримується, бо спочатку літак має прилетіти до столиці з італійського Тревізо.
Аеропорт Кутаїсі розташований на околиці міста. На автомобілі доїхати до центру можна за 25 хвилин. Таксисти починають просити з 30 ларі (150 грн). Якщо набратися рішучості, ціну можна збити удвічі. Наприклад, прямо в аеропорті спочатку влаштувати "аукціон": хто підвезе дешевше. Такі торги здешевшать проїзд до 20 ларі. А потім по дорозі домовитися про знижку ще на 5 ларі.
Обміняти валюту на ларі просто. У місті чимало відділень банків, у тому числі одного з найбільших українських. Також є обмінні пункти та сила-силенна банкоматів того ж таки українського банка.
Як житло обрав хостел і не прогадав. По-перше, тамтешні готелі дорогі - довелось би заплатити учетверо більше. По-друге, можна відчути справжню грузинську гостинність: із щирою радістю прийняли пізно вночі та дозволили останнього дня виїжджати не о 10-й ранку, як зазначено у правилах, а коли буде зручно - тож наостанок не довелося тягати на собі важенного рюкзака. Важливі моменти - наявність кухні та надзвичайно зручне розташування: по дорозі від хостелу до центру знайшов найкращі щодо асортименту та найдешевші магазини.
Кутаїсі - маленьке місто, яке можна обійти по периметру за 5 годин. Тож майже ніхто з туристів не залишається тут надовго. Переважно ночують і відправляються на залізничний вокзал, аби дістатися до Батумі, Сухумі, Тбілісі тощо. Однак якщо бажаєте відновити спокій - вам сюди: тихе розмірене життя міста цьому посприяє.
Надзвичайно приємний "пейзажний" нюанс: куди не подивись - гори. Вони надають і чисте повітря (після Києва здається особливо чудовим), і різке зниження температури вночі (при +20 вдень вночі доводилось вмикати опалення). Однак чистотою місто не вражає: сміття не менше, ніж в українській столиці, а у річці Ріоні можна помітити навіть шкарпетки. Утім подалі від центру вода набагато чистіша і має незвичний бірюзовий колір.
Їжа дешева і смачна. Наприклад, велетенська порція хачапурі, якої вистачить на двох чи навіть на трьох, коштує лише 6 ларі - 30 грн. За кілограм смачних соковитих грузинських апельсинів простять близько 2 ларі (10 грн), за лаваш - 1 ларі (5 грн). Літр "Боржомі" обійдеться у 0,7 ларі (3,5 грн).
Більшість грузинів, з якими довелося мати справу, ретельно приховували знання російської. Вочевидь, дається взнаки недавня війна. Запитуючи про мову, варто уточнити, що ви з України. З українцями грузини - як зі своїми. Подарованій як сувенір гривні щиро радіють (мабуть, доказ, що справді українець), переходять на російську. Чимало казали, що навчалися чи працювали в Україні.
Знайшов лише один супермаркет. Зате багато крихітних крамничок. Ціни у супермаркеті, звісно, вищі, але вибір харчів менший. Людей в ньому було обмаль навіть у неділю.
Серед пам'яток варто відвідати Храм Баграта, Гелатський монастир, монастир Моцамета та печери у Сатаплії. Усюди довезуть на таксі, з водієм якого, звісно, можна домовитися про доступну ціну.
Коментарі
5