19-річна киянка Марина Остаповець привезла з Угорщини в'язанку паприки та 10 л вина. На екскурсії вона витратила менш ніж 100 євро.
До Будапешта з Києва їхати не більш як десять годин. Ще п'ять–шість годин треба вистояти на кордоні, доки митники перевірять документи.
— Добре, що після подорожі нас одразу завезли у термальні купальні з гейзерами, — каже Марина. — Купальні Сечені в Будапешті — одні з найкращих. Тут є три відкриті басейни, сауна з аромомаслами і 16 закритих купалень.
Вхід обійшовся у 2400 форинтів. Євро в Будапешті не приймають. 1000 форинтів — це 4 євро. Квиток діє цілий день. Якщо купаєтеся не більше двох годин — на виході повертають 400 форинтів. Після купалень туристів везуть у готель. Можна сходити за сувенірами.
— Вино краще купувати не в столичних магазинах, а у винних погребах у провінції, — радить гід 40-річна Катерина. — Поїздка у Долину Красунь у провінції Еґер коштує близько 8 євро. За ці гроші господиня погреба нагодує гуляшем і почастує п'ятьма сортами вина. Шосту склянку безкоштовно наповнюють вином, яке сподобалося найбільше. Після обіду та дегустації туристові обов'язково запропонують купити два літри будь-якого сорту за тисячу форинтів.
— Оце — "Еґерська дівчина", біле сухе вино. А це — "Бича кров", суміш трьох–чотирьох сортів червоного. Додає людині сил, — підморгує 45-річна господиня погреба Пірушка Кіш. Жінка розставляє на столі тарілочки з гострою пастою з паприки й киває служниці, щоб несла гуляш.
Густо наперчену юшку з м'ясом ставлять на стіл у великих казанках. Звідти кожен насипає собі у тарілку, скільки захоче. Якщо гість погодиться, служник вливає йому вино просто в горлянку. Хто протримається більше 30 секунд, тому дають цілу пляшку безкоштовно.
На їжу треба мати 10–15 євро на день
— Усю вулицю займають винні погреби. За це і кличуть Долиною Красунь, — сміється 22-річна працівниця винного погреба Марта Козач. — Коли чоловік виходить із підвалу, йому всі жінки здаються гарними!
Пірушка Кіш розмовляє з туристами через перекладача. Натомість персонал погреба трохи розуміє українську. Цього досить, щоб обрати й купити вино.
Харків'янка Інна Бережна, 30 років, купує біля стійки п'ятилітрову діжку мускату.
— Усе одно митники на кордоні валізи не перевіряють, — сміється туристка.
Для російськомовних відвідувачів на стіну почепили табличку "10 заповідей дегустатора вин". Перед дегустацією заборонено пити каву та курити.
Марочні вина можна купити в містечку Сентендре, за дві години їзди від Будапешта.
У ресторані "Лабіринт", що в музеї виноробства, за обід теж просять 8 євро. Але російськомовний гід обов'язково заведе вас у погріб на дегустацію. Закушують вина шматочками підсмаженого хліба з гусячим смальцем.
Пляшка славетного токайського вина "Азу 5" коштує 7 тис. форинтів. Що вищий номер Азу, то дорожче вино. За "одиничку" просять 3 тис. форинтів.
— Вино у нас п'ють весь рік, даємо навіть дітям. Звичайні — на кожен день, марочні — по святах. А наймолодше вино починаємо пити на Різдво, — сміється гід. — Популярна фруктова горілка — паленка: грушева, абрикосова, сливова.
Проїзд, віза і триденне проживання у тризірковому готелі обійшлися у 125 євро.
— На їжу додатково треба мати 10–15 євро на день, — каже Марина Остаповець. — Плюс 100–200 євро на сувеніри, вино та марципани.
Музей марципанів у Сентендре — єдина у світі виставка картин і фігурок казкових персонажів з тіста та перетертого з цукром мигдалю. Тут експонують макет парламенту, книгу, черепашок-ніндзя і фігуру Майкла Джексона у повний зріст. На неї пішло 10 тисяч яєць. Кожен експонат зачинений у скляній вітрині. Марципани дорогі — найменша цукерка коштує 5 євро.
Ціни на популярні екскурсії Угорщиною
Поїздка до озера Балатон із відвідуванням королівської гробниці на півострові Тихань — 15 євро, для дітей до 12 років — 10 євро. Безкоштовні пляж, туалет і роздягальня. Єдиний недолік — кам'янистий берег, у воду треба сходити драбиною.
Екскурсія у містечка Вишеград та Сентендре — до 15 євро. Вхід у королівський замок у Вишеграді — 5 євро, неподалік є башта Дракули, де 11 років просидів за ґратами князь Влад Тепеш.
Вхід у музей марципанів у Сентендре — 2 євро, дегустація вин, обід у музеї виноробства — 8 євро.
Одна з найпопулярніших екскурсій — годинна поїздка вечірнім Дунаєм. Пароплав проходить під кожним із п'яти мостів Будапешта. Коли пропливаєш під мостом, треба голосно кричати і плескати в долоні. Угорці вірять: якщо в цей час загадати бажання, воно здійсниться. Така поїздка з келихом шампанського коштує 12 євро, якщо група туристів замовляє обід — від 20 євро. Вечеря в угорському ресторанчику з "живою" музикою або лицарською виставою — 20 євро.
Трамвайний квиток у Будапешті коштує 250 форинтів — 1 євро.
В угорській мові 16 відмінків
В угорській мові 16 відмінків і немає жіночого та чоловічого роду. Якщо говорите з угорцем про новонародженого онука, то лише наприкінці розмови дізнаєтеся, народився хлопець чи дівчина.
Коментарі