Павло Нагорний, 14 років, із села Бахматівці, що неподалік Хмельницького, розповів, як кілька разів бував із друзями на території покинутого ракетного містечка.
Ракетні шахти розташовані в лісі між селами Давидківці та Бахматівці. Із автовокзалу N2 у Хмельницькому квиток сюди коштує 6 грн. Від Бахматівців ідемо лісом у бік Давидківців 8 км. У лісі натикаємося на старі окопи. Вони осунулися, поросли травою й молодими деревцями. Трапляються й нещодавно викопані траншеї. Про це свідчать свіжа земля та зламаний черенок від лопати.
— Це викопували кабель, — пояснює Павло. — Люди на цьому заробляли такі гроші... Із шахт вивезли стільки металолому! Ще минулого року його різали.
За напіврозваленим КПП — саморобна табличка "Небезпечна зона".
— Дивіться, — Павло стрибає на залізобетонний горб. — Це ракетна шахта. А зверху діра. Ходіть за мною. Тут центральний вхід, але він завалений. Вони думають, що це мене зупинить, — усміхається хлопець.
Спускаємося у квадратний отвір іржавими східцями. Умикаємо ліхтарі. На стіні червоною фарбою написано "Вхід на 1/2".
— Зараз ми на другому етажі, — каже Павло. — Третій поверх затоплений. Кажуть, що їх тут дев"ять.
Східці ведуть прямо у воду. У променях ліхтарів на півметровій глибині можна розгледіти силуети труб.
— Тут були жилі приміщення, — пояснює Павло. — Он столова. А в цій комнаті вирощували гриби.
Під ногами шарудить товстий шар чорного порошку.
— Ми думали, що це порох, — каже хлопець. — Попробували підпалити — не горить. А ось у цій комнаті стояв корабельний дізель, електрику давав.
Глибина пускової шахти — 40 м, діаметр — 15 м. Місцеві жителі хвилюються, що з дітьми може статися нещасний випадок.
Головний бухгалтер Бахматівської сільради Валентина Воробйова не знає, кому належать ракетні точки.
— У нашому селі є така сама, — ділиться вона. — Її зараз продають через фонд Держмайна. Хоче викупити фірма "Крона", там роблять двері й вікна.
— Ракетні містечка належать сільським радам або лісовому господарству, — каже Валерій Горбатюк, начальник обласного управління з надзвичайних ситуацій. — Міністерству оборони вони точно не належать.
— Свого часу Рада міністрів УРСР постановила не вилучати ділянки під ракетні містечка з Держлісфонду. Секретні об"єкти числилися як лісові насадження. У разі небезпеки для людей ліквідувати їх має Міноборони, — розповідає директор Хмельницького лісомисливського господарства Ігор Бурковський.
Коментарі
3