— У печері Млинки зараз сезон екскурсій, — каже 42-річний Борис Гора, спелеолог із міста Чортків на Тернопільщині. Живе у селі Залісся, неподалік печери. — Лише останні пару тижнів морози в мінус 25 людей відлякали. То у вихідні приїжджають не повні автобуси, а чоловік 7-10. Якщо кияни взяли за місяць квитки, то не відмовляються.
У Млинках зустрічали Новий рік три групи туристів. Взимку у печері тепло, влітку — прохолодно.
— У печері в будь-яку пору плюс 9-11 й однаковий тиск. Температура залежить від глибини. Днями дивився передачу. Про печеру Чиуауа у Мексиці — 300 метрів під землею. Там — плюс 45, люди не витримують довше 5 хвилин.
Плюсова температура в усіх гіпсових печерах Тернопілля. Їх відомо понад сто, більшість — у Борщівському районі.
— Ходила з друзями у Млинки — море вражень, — розповідає тернополянка Олена Дутка, 23 роки. — Мусили попотіти — повзли по землі і пробиралися в розпорах, ніби в скелях. Там дуже гарно. Кристали — як великі корали, прозорі, жовті, сірі. Чіпати їх руками не дозволяють, бо легко зламати. Ростуть дуже повільно, сотнями років.
Довжина кристала — від міліметрів до десятків сантиметрів. Найгарніші — у неосвоєних районах. Без провідника у печери не пускають — металеві двері зачиняють на замок. Усередині кожної — вологість 80-100%. Але дихається легко. Місцями зі склепінь капає вода.
— Вузькі ходи-щілини зазвичай притаманні печерам Поділля, — говорить спелеолог-краєзнавець Олександр Дудар, 45 років. Між ходами є великі зали. Вони утворилися на перетині тектонічних тріщин. Їхня площа інколи сягає сотень квадратних метрів.
Мільйони років тому тут було Сарматське море. У ньому відклалися потужні товщі гіпсів. Вода повимивала у ньому різні форми. Утворилися тріщини. Суша піднялася й утворилися порожнини. Потім сформувалися сталактити, сталагміти, кристали.
Туристам давно доступні три печери. У Вертебі 5 тис. років тому жили трипільці. Це — єдина у світі печера-музей трипільської культури. Щоб побачити сталагміти, треба проповзти у вузький хід на животі.
У Кришталеву печеру на екскурсію водять навіть дітей. Млинки зі звивистими ходами — для екстремалів.
Найдовший хід має 234 кілометри
— Недавно львівський спелеоклуб "Циклоп" почав проводити екскурсії у печеру Оптимістичну, — каже Борис Гора. — Вона занесена до Книги рекордів Гіннеса як найдовша гіпсова печера у світі. Має 234 кілометри.
За загальною довжиною ходів вона третя. Перша — вапнякова Мамонтова у Штатах майже 600 км завдовжки. Побачити інші печери можна лише у складі експедицій. Туди запрошують усіх.
— Біля села Стрілківці є печера Озерна на 130 кілометрів, — говорить Олександр Дудар. — Її також називають Голубі озера. Третина її — водойми. Можна наступити у воду і не помітити — така тиха. А ось — кілометрова печера, яку випадково відкрили ми, працівники музею, — показує на карті місцину між Оптимістичною та Озерною. — Назвали її Музейною. Зараз вхід замулило, шукаємо обхідний шлях.
Коментарі