У македонському місті Охрид роблять найкращі штучні перли. Тутешні майстри володіють технікою, яку тримають у секреті й передають від батька до сина. Штучні перли з Охрида посідають перші місця на ювелірних виставках, вироби з них полюбляє британська королева Єлизавета ІІ.
Ці прикраси носили також покійні перша леді Польщі — Марія Качинська та англійська принцеса Діана.
— Наші штучні перлини зроблені з того ж матеріалу, що й справжні, — говорить власник майстерні перлів 62-річний Климент Талев, стоячи за вітриною свого магазину.
Він успадкував технологію від батька, яку йому передав дід, що купив її за суму, більшу від свого річного заробітку.
— Із найтовщої частини великої мушлі випилюю кульки. Їх розмір відповідає величині майбутньої перлини. Кульки обточую, шліфую і свердлю дірочки. А після цього фарбую їх перламутром, виготовленим за давнім рецептом.
Климент виносить із підсобки коробочку з обточеними кульками. Вони настромлені на дерев'яні палички, схожі на зубочистки. Пензликами фарбує перлини, але розчину не показує.
— Ніхто у світі не зможе зробити такі якісні штучні перли, бо не знають секрету, — Климент показує низку крупних перлин. — Тільки в Охридському озері водиться маленька рибка плащиця, що в перекладі з македонської означає "боязка". Раз на рік я ловлю її сіткою. Потім уся моя родина кілька днів зчищає луску. Вона містить цінний перламутр. Із 100 кілограмів луски я отримую літр перламутру. Його вистачає на рік роботи.
В охридських перлах цінують не лише рідкісні матеріали, а і якість роботи. Природні можуть бути неідеальної форми, інколи з потемніннями. Штучні завжди абсолютно круглі й покриті рівномірним шаром перламутру. Серед майстрів найбільшим професіоналом уважають того, хто фарбує прикраси ідеально рівно, щоб не було видно мазків пензлика.
— Кажуть, найточніший спосіб відрізнити штучну перлину від справжньої — провести нею по зубах, — говорить помічниця Климента 45-річна Васка Петреска. — Тільки справжня рипітиме. Але наші перли також проходять цю перевірку. Та ми не видаємо бажане за дійсне. Ми горді з того, що можемо створювати настільки якісну продукцію. На кожному виробі стоїть іменний герб родини Талевих.
Штучні перли мають ту перевагу, що оздоби з них можна передавати у спадок. Справжні не зберігаються довше 200 років, із часом темніють, утрачають блиск і тріскають.
— Є такий забобон, що перли можна носити лише жінкам, народженим під "водними" знаками зодіаку: Рака, Риб та Скорпіона, — додає Васка. — А решті вони принесуть сльози. Та штучні перли не мають такої сили, їх без шкоди для себе може носити будь-хто. Водночас вони зроблені з мушель, тому мають властивості морських мінералів — заспокоюють власника і темніють, якщо він має серйозні проблеми зі здоров'ям.
Охридського коропа подають до королівського столу понад 100 років
Рибу з найглибшого озера Балканського півосторова, що частково належить Македонії та Албанії, відловлюють і везуть до Великої Британії, де готують та подають до королівського столу. Охридський короп — один із небагатьох видів риби, які понад сотню років незмінно є в меню британської королівської сім'ї.
— Право називатися поставниками королівського двору мають компанії, що працюють із королівським домом не менш як п'ять років, — розповідає екскурсовод 51-річний Васіл Стіповсін.
— Якщо за цей час нарікань на якість продукту не було, королівський лорд-камергер видає ліцензію. Такі компанії можуть розміщувати королівський герб на своїй рекламі. Це означає якість продукту, визнану найвищими особами.
Місцеві жителі кажуть, що вміють готувати півсотні страв з охридського коропа. Його смажать, запікають, тушкують. На смак він відрізняється від такого ж виду риби з інших озер. Менш жирний, м'ясо ніжніше.
— Охридське озеро утворилося через геотектонічний прогин земної кори, — говорить Васіл. — Тобто, воно не мало спільного дна і спільної води з іншими озерами чи морями. Через те уся живність, яка в ньому водиться, характерна тільки для цього озера. Природа дивним чином утворила цілий світ у цій водоймі, завглибшки 288 метрів. Усі види риб — унікальні, багато з них не зустрічаються більше ніде в світі, крім Охридського озера.
Туристам перед замовленням страви з риби слід попросити господиню менше солити. Українцям приготовлений за звичайним рецептом короп видається пересоленим.
Коментарі
1