У середині літа кукурудза в маєтку 72-річного Яна Марчіна Попеля сягає майже метра заввишки. У цей час у польському селі Курозвенки відкривається щорічний польовий лабіринт. Ідею пускати туристів блукати в кукурудзі граф Попель, нащадок давнього роду, власник палацу та кількох гектарів землі навколо, запозичив у Франції. Мріє також про лабіринт із соняшників. Але каже, клімат Польщі для них не годиться.
Вхід до лабіринту коштує 18 грн. Візерунок можна розгледіти з висоти принаймні 300 м. Цього року він був у дусі Євро-2012. У кукурудзі можна проблукати й годину, хоча правильний маршрут завдовжки 1 км. Цей атракціон працює з липня до жовтня — доки не зберуть урожай.
Палац Попелів, зведений 1400 року, простояв руїною більшу частину ХХ ст. 1991-го Ян Марчін Попель викупив маєток у родича, забрав дружину-норвежку з вісьмома дітьми із Гондурасу, де торгував сухофруктами, і повернувся до Польщі.
Сім'я звела неподалік одноповерховий будинок під хвилястим черепичним дахом. Якщо господар удома — на подвір'ї стоїть стара бордова "тойота".
Яна Марчіна часто можна зустріти біля палацу. Приязний сивий чоловік у старих джинсах та светрі часом підходить до екскурсійних груп. Питає, чи сподобалося.
12 років тому до маєтку завезли з Бельгії американських бізонів. Зараз їх при садибі живе кількадесят. Приїжджих возять на пасовисько трактором із довгим причепом та дерев'яними лавами всередині. Тварини на туристів не реагують — звикли. Роздивитися їх можна з відстані кількох метрів, але виходити з трактора не дозволяють. Поїздка називається бізон-сафарі, квиток коштує 6 злотих — 15 грн.
У місцевому звіринці тримають страусів, лам, оленів, диких свиней, віслюків та з десяток різновидів диких птахів. У ресторані за 10 злотих можна скуштувати бізон-бургерів.
Головна бізнесова ідея графа Попеля — запропонувати людям 100 послуг по 5-10 злотих замість однієї за 500. На території маєтку можна покататися на конях, велосипедах, квадроциклах, зробити фото на плюшевому бізоні. Також — пограти у пейнтбол, більярд, теніс, пошукати стародавні скарби і влаштувати перегони свиней.
У вихідні в палаці гуляють весілля у старовинному стилі. Є каплиця, де можна обвінчатися, бенкетна і танцювальна зали, готель. Огляд галерей та підвалів — одна з місцевих розваг. Крім сімейних реліквій, там зберігається чимало старовинних цінностей: посуд, ікони, годинники. Є також кілька колекцій картин знаних польських художників.
Курозвенки розташовані на півдорозі між Краковом та Любліном. Туди можна дістатись авто. Якщо їхати з Кракова до Львова, треба зробити 100 км гаку.
Коментарі