Киянка 44-річна Яніна Гаврилова на вихідних відвідала місто Бахчисарай, що в центральній частині Криму. Їхала 17 год. поїздом до Сімферополя, далі — півгодини автобусом.
— Винайняла гарний одномісний номер у приватному готелі за 300 гривень на добу. Коли зачиняла двері на ключ, чоловік із сусіднього номера побачив це і порадив залишити двері незамкненими. Бо хазяйка готелю, кримська татарка, образиться через мою недовіру, — розказує Яніна.
Киянка відвідала Ханський палац у старій частині міста, на лівому березі річки Чурук-Су. Це єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури. Побудований у XVI ст. Так мусульмани хотіли втілити образ райського саду.
Біля палацу хлопці запрошують туристів до татарського ресторану.
— Кухня дуже смачна. Особливо сподобалися маленькі м'ясні пельмені в бульйоні. У столовій ложці штук 10 уміщається. Страва називається юфакь аш. Із солодкого запропонували чак-чак. Це таке запечене тісто з медом. На триразове харчування за два дні у Бахчисараї витратила 380 гривень.
Біля продуктового магазину літня татарка продає шербет, рахат-лукум, пахлаву. Сидить на розкладному стільці, солодощі виклала зверху на велику сумку.
— Продавщиця розказала, що шербет насправді не татарські солодощі, а узбецькі. Просила нікому не розповідати, бо купувати не будуть. Місцевим важко заробляти на життя. Багато хто продає сувеніри. Багатші відкривають готелі й ресторани.
Двоє туристів із Польщі підходять до Фонтану сліз на території Ханського палацу. Один кладе у воду троянду, працівник музею відразу її прибирає.
— У них є традиція класти у верхню чашу фонтану дві свіжі троянди щодня. Але робити це можна лише тим, хто тут працює.
1820 року на цьому місці побував російський поет Олександр Пушкін. Прийшов із двома трояндами — червоною та жовтою. Відтоді працівники палацу запровадили традицію щодня класти квіти. Червона троянда символізує кохання, жовта — розлуку. Після поїздки до Криму Пушкін написав поему "Бахчисарайський фонтан".
Зверху викарбуваний вірш поета Шейхія, що прославляє хана Криму — Герая. Нижче — цитата із Корану: "І напоїв їх Господь напоєм чистим".
У передмісті Яніна відвідала Зинджирли-медресе, будівлю 1500 року, де раніше була мусульманська школа. Вздовж дороги високі скелі. Впритул до них зведені житлові будинки.
— У печерах дехто облаштував собі місце для відпочинку. Коли спекотно, ховаються там від сонця. Ще смажать шашлики і зберігають городину. Хатини місцевих виглядають дуже бідно.
У центрі міста 10 червня відкрили туристично-інформаційний центр. Його працівники допомагатимуть гостям міста отримувати інформацію про бахчисарайські музеї, кафе та архітектурні пам'ятки. Установа розташована навпроти палацу кримських ханів.
— Зібралися багато людей, перекрили рух машин на дорозі. Для місцевих це було справжнім святом. Бахчисарайці хочуть, аби їхнє місто стало столицею Криму.
Коментарі