В Україні збереглися 116 замків та їхніх руїн. Ірина Пустиннікова, краєзнавець із Кам'янця-Подільського веде сайт "Замки України". Називає п'ять найцікавіших.
Найзагадковіший — Золочівський замок.
Там зберігають кам'яні брили, перевезені із Новосілківського замку, зруйнованого у XVI ст. Той замок належав нащадкам угорських дворян — членам ордену тамплієрів. На каменях викарбувані написи невідомою мовою. Так начебто зашифроване місце схову скарбів тамплієрів.
Розташований замок у місті Золочів Львівської області.
Найбільша та найстаріша — Генуезька фортеця.
Займає 30 га. Візантійці почали будувати її у VI-VII століттях. Найбільше розбудували генуезці у XIV столітті.
Екскурсоводи розповідають легенди про Дівочу башту. За однією, візантійська правителька замку відмовила закоханому у неї полководцеві. Той здав місто генуезцям. Правителька викинулася з башти. Так само вчинила й невільниця-українка, з туги за батьківщиною.
Стоїть на горі за містом Судак у Криму.
Найтрагічніша — фортеця Кафа в місті Феодосія в Криму.
Тут був невільничий ринок. Фортецю, що належала генуезцям, 1346 року взяли в облогу турки. В їхньому таборі почалася чума. Хан Джанібек наказав катапультами перекидати трупи в Кафу. Облогу зняли за півроку. Генуезці відпливали в Італію. У морі знаходили судна із вимерлими від чуми екіпажами. Від них пошесть поширилася Європою.
Збереглася цитадель і дві башти — Клімента і Кріско з фрагментами фортечних мурів.
Найромантичніший — Свірзький замок.
— За легендою, служниця із замку закохалася в солдата з ворожого війська. Відкрила йому браму. Вороги захопили замок. Служницю втопили в колодязі. Він досі стоїть посеред двору, — розповідає Ірина Пустиннікова.
У Свіржі Перемишлянського району на Львівщині знімали сцени фільму "Д'Артаньян і три мушкетери". Головний герой знаходить у Свірзькому замку, що видали за Бетюнське абатство, свою кохану Констанцію.
Найкіногенічніша — Хотинська фортеця в Чернівецькій області.
Біля цитаделі заввишки 60 м, на оборонних валах, знімали радянські історичні стрічки про Середньовіччя — "Балада про доблесного рицаря Айвенго", "Стріла Робін Гуда" та "Чорна стріла". Фортецю видали за Ла-Рошель у картині "Д'Артаньян і три мушкетери". Російський режисер Володимир Бортко зняв там битву під Дубном для фільму "Тарас Бульба". Жителів міста Хотин наймають для зйомок у масовці.
Коментарі