Ексклюзиви
четвер, 11 березня 2010 19:35

15 ченців обробляють 60 гектарів землі

Автор: фото: Аріна КАНТОНІСТОВА
  Лядівський чоловічий монастир на Вінниччині тричі підривали. Перший та другий рази після вибуху церква не зрушилася. На третій розлетілася хвилею
Лядівський чоловічий монастир на Вінниччині тричі підривали. Перший та другий рази після вибуху церква не зрушилася. На третій розлетілася хвилею

Чотири рази 31-річний історик Владислав Смілянець їздив у Лядівський чоловічий монастир. Це місце називають одним із семи чудес Вінниччини. У селі Лядова Могилів-Подільського району кожен покаже до нього дорогу. Із Владиславом ми їдемо машиною з обласного центру. Попереду 140 км.

До Могилева-Подільського автобусом квиток коштує 28 грн. Звідти у вівторок, четвер і неділю о 6.55 до Лядова пускають бусик по 5 грн. Деякі доїжджають до сусіднього села Серебрія. Звідти самотужки долають 8 км.

Під"їжджаючи до Серебрії, Владислав підказує стежити за мобільною мережею.

— Тут поблизу кордон із Молдовою. Наших операторів із малою кількістю перебивають молдовські. Виходить, що ми дзвонимо за кордон. Торік знайомому за 10 хвилин розмови нарахувало 500 гривень.

До монастиря веде крута й вузька стежка вгору. Транспорт залишають біля підніжжя. Важливо мати зручне взуття. Перед входом на територію стоїть витесаний із каменю хрест.

— Коли копали фундамент нового храму, робітники натрапили на людські кістки. Акуратно зібрали їх і перенесли до діючої  печери-костниці. Там зберігаються рештки ченців, яким приблизно 400 років. Лежать у висічених нішах, без скла. Віруючі біля них моляться.

Для паломників тут звели готель. На 50 місць, безкоштовно. Зробили також купальню-хрестильню. Кажуть, вода з джерел має цілющі властивості.

До 1930 року у скельному монастирі були три храми й кілька келій.

Коли закладав вибухівку, чув усередині ангельські співи

— З приходом більшовиків монастир знищили. Два унікальні скельні храми — в ім"я святої Параскеви та головний, на честь усікновення глави Іоанна Хрестителя. 1938-го їх наказали підірвати. Ніхто з місцевих, військових та прикордонників не наважився. Погодився чоловік із сусіднього села. Переповідали, коли закладав вибухівку, чув усередині ангельські співи. Перший та другий рази після вибуху церква не зрушилася. На третій раз заклав стільки вибухівки, що хвилею знесло весь храм. А через декілька днів цей чоловік підірвався на закладеній власноруч вибухівці в кар"єрі. Наприкінці 1990-х водолази, які обстежували дно Дністра, бачили там дзвони. Витягти їх досі не вдалося.

Владислав Смілянець розповідає, що 20 років тому тут вирішили зробити музей атеїзму.

— Святині викинули. Черепами священиків діти грали у футбол. Але потім монастир відродили.

У монастирі живуть 15 ченців. Обробляють 60 га землі, тримають пасіку, роблять свічки, вирощують овець та корів, свиней. В іконній крамниці працює інокиня Параскева — єдина в чоловічому монастирі жінка. Прийшла сюди після смерті чоловіка. У селі під Могилевом-Подільським залишила порожньою хату.

Зараз ви читаєте новину «15 ченців обробляють 60 гектарів землі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути