Фігуристка Олена Савченко, 23 роки, народилася в Обухові на Київщині. Узимку в парі з Робіном Шолкови вона стала чемпіонкою Європи, навесні здобула "бронзу" чемпіонату світу. Випередила українців Тетяну Волосажар та Станіслава Морозова, з яким каталася раніше. Олена нині представляє Німеччину, куди переїхала чотири роки тому.
Савченко мешкає зараз у німецькому Хемніці. Телефоную туди. Фігуристка розмовляє з кимось по іншому телефону. Дізнавшись мету дзвінка "ГПУ", каже попередньому співрозмовникові, що передзвонить. Відповідає російською з ледь помітним акцентом.
Як оцінюєте свої виступи в минулому сезоні?
— Краще і бути не могло — завоювала медаль на чемпіонаті світу в Токіо. Після турніру залишилася на деякий час у Японії. Мандрувала з показовими виступами: Нагано, Саппоро, Осакою. Прийом був чудовим.
Цьогорічні результати вплинули на вашу популярність у Німеччині?
— Нас з Робертом запросили на кілька шоу-програм. Зараз з моїм партнером та тренером Інґо Штойєром на два тижні виїжджаємо до Канади, 16 травня виступимо в Росії. У Хемніці нині нічого робити — лід розтопили. Заллють тільки після 20 травня.
Коли востаннє гостювали в Україні?
— Торік. Завітала до Обухова на 5 днів. Але з батьками упродовж сезону бачилася тричі — на Гран-прі Москви, Санкт-Петербурга й на чемпіонаті Європи у Варшаві. Цього року на батьківщину вже приїжджати не планую — графік дуже насичений.
Матеріально батькам допомагаєте?
— Коли є можливість. У мене велика родина. Троє братів: Русланові — 30, Валентинові — 29, Ростиславові — 18. Старші брати займаються бізнесом, а молодший учиться у медичній академії. Батьки вже на пенсії. Тато, до речі, був пов"язаний зі спортом — працював тренером з важкої атлетики.
У Німеччині ви вже прижилися?
— Так, усе гаразд. Мешкаю в містечку Хемнiц неподалік Дрездена. Не шкодую, що переїхала до Німеччини. До України не повернуся. Принаймні зараз такого намiру не маю.
Чому ви покинули Україну?
— Набридло жити в злиднях. Українська федерацiя не видiляла коштiв для повноцiнної пiдготовки. Ми самi оплачували тренування та поїздки на змагання. Iнодi i жити не було за що. Не бачила жодної перспективи залишатися. Завжди мрiяла про те, щоб переселитися в Європу.
Чому вашим партнером став саме Робін Шолкови?
— Завдяки німецькому журналісту Артуру Вернеру, уродженцю російського Свердловська (нині — Єкатеринбург. — "ГПУ"). Попросила його знайти партнера. Через знайомого тренера він і знайшов Робіна.
Син є, а дружини немає
Як Станіслав Морозов, з яким ви каталися в Україні, сприйняв ваше рішення переїхати?
— Запитайте в самого Стаса. Коли він зазнав тяжкої травми ноги, я не могла рік чекати. Не думаю, що Станіслав образився. Вiн почав кататися з Тетяною Волосажар. Ми — конкуренти. Але тільки на арені. Поза нею охоче спілкуємося.
У яких умовах ви живете у Хемніці?
— Знімаю однокімнатну квартиру. Як і Робін, маю авто "хюндай" від спонсора. Заробляємо призові на чемпіонатах світу та Європи, а також на етапах Гран-прі.
Які, наприклад?
— На одному з етапів виплатили 20 тисяч євро. Це на двох з Робіном. 20 відсотків гонорару забирають на податки країні-організатору турніру. 10 відсотків залишаються у федерації Німеччини. Ще десь 20 відсотків ми витрачаємо на саму поїздку — нам її ніхто не сплачує. Решта дістається нам та тренеру.
Кажуть, що у вашій парі ви підпорядкували Робіна собі. Це правда?
— Ну, Робін більш спокійний, а я дуже імпульсивна. Партнерові доводиться терпіти. Усе це — заради "золота" Олімпіади-2010.
Німці вважають вас своєю?
— Так. Я навіть думаю німецькою. Робін — темношкірий хлопець. Батько в нього з Танзанії, мати — німкеня із Сілезії. У нашій парі глядачі часто-густо його називають іноземцем, а мене вважають німкенею.
Чому ваша електронна адреса починається на слово "выброс"?
— Це такий елемент фігурного катання. Він мені колись дуже подобався. Зауважте, що свою електронну адресу я відкривала, коли мені було 12 років.
Вашого тренера Інґо Штойєра, колишнього чемпіона світу у складі збірної НДР, за декілька місяців до Олімпіади-2006 було звинувачено у співпраці зі "Штазі" — службою безпеки колишньої НДР. Як сприйняли це?
— Така була система. Більшість спортсменів, які виступали за НДР, співпрацювали зі "Штазі". Без цього не можна було виїжджати за кордон.
Але ж Штойєр, замість того щоб вибачитися перед тими людьми, на яких він "стукав", пішов до суду. У результаті ви з Робіном втратили державні спортивні стипендії.
— У будь-якому разі ми повинні були йти за своїм тренером. Адже саме Інґо вивів нас до світової еліти.
Чув, що зі Штойєром у вас є ще неформальні стосунки.
— Що ви маєте на увазі?
Подейкують, Інґо не тільки ваш тренер, але й коханець. Це правда?
— Це моє особисте життя. І про нього говорити у мене бажання немає.
Ви знайомі з дружиною Штойєра?
— У нього ніколи не було дружини.
А звідки тоді у нього 3-річний син?
— Син є, а дружини немає.
1984, 19 січня — Олена Савченко народилася в Обухові Київської області
2000 — разом зі Станіславом Морозовим виграли юніорський чемпіонат світу
2002 — представляла збірну України на Олімпійських іграх в Солт-Лейк-Сіті
2003 — переїхала до Німеччини
2004 — разом з Робіном Шолкови виграла чемпіонат Німеччини, прийняла громадянство цієї країни
2007 — перемогла на чемпіонаті Європи, виграла бронзові нагороди чемпіонату світу
Неодружена
Коментарі