пʼятниця, 28 листопада 2008 18:22

"Ми розбазарили наших волейболісток"

Автор: фото: Іван Вербицький
  Володимир Бузаєв: ”Неправильно те, що ”Круг” продає ще не досвідчених дівчат”
Володимир Бузаєв: ”Неправильно те, що ”Круг” продає ще не досвідчених дівчат”

Волейбольний наставник Володимир Бузаєв, 68 років, під керівництвом якого запорізька "Орбіта" вигравала останній в історії жіночого волейболу України єврокубок (Кубок ЄКВ), а збірна країни єдиний раз в історії піднімалася на континентальний п"єдестал пошани (третє місце на Євро-1993), нині тренує "Сіверськодончанку". Паралельно працює з молодіжною збірною, хоча його називають головним претендентом на посаду наставника української національної команди. До України Бузаєв повернувся після 10 років роботи з турецькими клубами.


Ви довго працювали в Туреччині, виграли з "Гюнеш Сігортою" єврокубок і постійно виступали в Лізі чемпіонів. Що змусило вас повернутися до України?

— У Туреччині я пробув 10 років. Напевно, настав час "зав"язувати". До того ж мені не так мало років. Хотів повернутися додому і просто спостерігати за волейболом. Але життя склалося таким чином, що я продовжив роботу. Втім, мабуть, так і треба. Адже тренер живе, доки працює. Коли наставник сидить у колясці або біля телевізора — він живий небіжчик.

Залишити Туреччину ви вирішили самостійно чи вас до цього підштовхували?

— Назвіть мені ще одного європейського тренера, який зумів пропрацювати 7 років поспіль у клубі калібру "Гюнеш Сігорти". Такі якщо й існують, то їх одиниці. Ми постійно грали в Лізі чемпіонів, виграли Кубок Європи. Але, повторюся, прийшов час піти. До того ж, коли ти стільки років на одному місці, хочеш не хочеш, а виникають свої організаційні проблеми. Сталося так, що зі мною не захотіла співпрацювати людина, з якою ми пропрацювали багато років разом. Піти вирішив я.

Настав час "зав"язувати"

Ця людина — президент клубу?

— Ні. Втім, про подробиці мене не запитуйте. Це мої особисті питання. Вирішив повернутися додому. Хоча щойно приїхав, до мене надійшло кілька пропозицій — дві з Росії й одна ще з однієї країни. Виїжджати я не хотів. Спочатку обережно поставився і до пропозиції з "Сіверськодончанки". Коли мене торік туди запросили, спершу приїхав, щоб приглянутися. Не хотілося братися за тимчасовий проект. Це вже професіоналізм. Адже чим я сьогодні відрізняюся від того Бузаєва, який 10 років тому виїжджав за кордон? Раніше був блискучим любителем, тепер є добротним професіоналом. Що це означає? Мені надійшла цікава пропозиція. Навіть не в матеріальному плані, адже людина я забезпечена. Зрозумів, що в Сіверськодонецьку можна щось створити, і погодився на пропозицію.

Востаннє в Україні ви працювали 2003-го, коли повернулися з Туреччини і тренували запорізьку ЗДІА та молодіжну збірну України.

— То був чудовий рік! Шкода, що ми розбазарили цих дівчат. Це злочин перед українським волейболом. Наталія Сказка — провідний гравець збірної Азербайджану, Анна Цокур — громадянка Росії, Ольга Дробишевська — Казахстану. Я назвав вам трьох волейболісток, здатних прикрасити будь-яку провідну європейську збірну. Хто винен, що ці гравці тепер більше не українки? Хай розбираються люди, яким це належить робити. Моя думка — винні й Федерація волейболу України, яка поставила все на конвеєр, і Міністерство у справах сім"ї, молоді та спорту, що самоусунулося і не контролює цей рід діяльності ФВУ. Трагедія в тому, що ми є постачальниками волейбольних талантів для багатьох країн, але не для самих себе.

Кажуть, ви можете очолити й національну збірну України. Це правда?

— Це питання навіть не розглядають. Розумієте, я був за кордоном. А там запрошують наставника та запитують: ви хочете тренувати чи ні? У нас усе по-іншому. Я ніколи не брав участь у жодних конкурсах і 20 років очолював збірну. Тому якщо хтось скаже: "Володимире Микитовичу, давайте працювати", розгляну пропозицію. І ще чітко розпишу ролі — це може зробити клуб, це місто, це міністерство, це федерація. Тоді справа рухатиметься. Але найголовніше, чого не можна дозволити, — того відтоку волейболісток, який присутній нині. Виходить, дівчина ще не встигла вилупитися з яйця, а її вже продали за кордон. Разом із громадянством. Єдиною командою, яка намагається не відпускати гравців, є "Сіверськодончанка".

Поки що збірна України вкотре не змогла пробитися до фінальної частини Євро-2009. Її нинішній наставник Сергій Голотов вважає, що Словаччині, а потім Хорватії ми поступилися через кадрові проблеми.

— Словаччина та Хорватія, кажете? Таких команд узагалі не знаю. Україна цих суперників має обігравати в будь-якому стані. Програвати таким командам із нашими школами, з нашим резервом ми не можемо. Якщо це відбувається — значить, щось робиться не так. Моя думка — чемпіон країни "Круг" працює не на волейбол, а як торгова організація. Звісно, колись вони повинні відправляти людей за кордон. Але неправильно те, що "Круг" продає ще не досвідчених дівчат.

1940, 27 жовтня — Володимир Бузаєв народився у місті Чирчик Ташкентської області Узбекистану

1951 — сім"я переїхала до Запоріжжя

1973 — очолив команду третьої групи чемпіонату Української РСР "Орбіта" (Запоріжжя)

1990 — із запорізькою "Орбітою" виграв Кубок ЄКВ

Зараз ви читаєте новину «"Ми розбазарили наших волейболісток"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути