пʼятниця, 29 квітня 2016 12:59

Лобановський дивом не став чемпіоном – історія Євро-1988
14

Фото: Фото з інтернету
Рууд Гулліт з трофеєм

До початку чемпіонату Європи з футболу залишається 6 тижнів. "Gazeta.ua" продовжує нагадувати вам перебіг подій на минулих турнірах. Сьогодні у фокусі – 1988 рік.

Першим з кубком вийшов Яшин - історія Євро-1960

Франко запізнився на фінал - історія Євро-1964

Радянський Союз програв півфінал через жереб – історія Євро-1968

Збірна СРСР програла фінальний матч ідеологічному ворогу – історія Євро-1972

Антонін Паненка винайшов новий стиль пробиття пенальті – історія Євро-1976

ФРН стала першою командою, яка виграла турнір двічі – історія Євро-1980

Платіні забив дев'ять м'ячів у п'яти матчах – історія Євро-1984

Фінал мав проходити в Німеччині. Щоправда північні країни запропонували провести першість у Швеції, Данії, Норвегії і Фінляндії. Але УЄФА не міг дозволити собі допустити до фінальної частини відразу чотири збірні.

Радянський Союз уперше за 16 років пробився до фінальної частини і лише дивом не став чемпіоном Європи. Можливо, так і треба було: за кілька років мав розвалитися СРСР і всю його футбольну славу готувалися вкрасти росіяни.

Після блискучої гри на Кубку світу-1986 часу на роздуми збірна СРСР не мала. У відборі до Євро вона потрапила до однієї групи з чемпіонами Європи, півфіналістами двох останніх мундіалей – збірною Франції. Однак тепер зірка Платіні і його команди заходила. Французи демонстрували блискучу гру у 1982, 1984 і 1986 роках. Та час брав своє. Завершили виступи в збірній нападники Лякомб, Сікс, півзахисник Жиресс. Жана Тігана вмовили в останній момент. Сам Мішель Платіні, якому виповнилося 31 рік, перебував у роздумах. Власне, у відборі до Євро-1988 Франція провалилася. Початок цьому провалу поклала збірна СРСР на "Парк де Пренс", обігравши господарів у напруженій грі – 2:0.

Надалі сумнівів у перевазі підопічних Лобановського ні в кого не виникало – 5 перемог і 3 нічиї вивели радянську збірну на перше місце в групі. Кістяк команди складали гравці київського "Динамо". Звісно, такого, як у 1975 році, коли всі 11 збірників були київськими динамівцями, не повторилося. Зазвичай на поле виходили 7-8 киян.

У першій групі неабияка боротьба точилася між Іспанією і Румунією. Остання переживала зоряний час – у 1986 році бухарестська "Стяуа" виграла Кубок чемпіонів. За тур до завершення команди мали однакову кількість очок, але румуни випереджали іспанців за кількістю забитих і попущених м'ячів.

Іспанія приймала в Севільї Албанію і вже готувалася повторити свій трюк у відборі до попереднього Євро, коли Мальта була обіграна з рахунком - 12:1. Однак цього разу боротися під килимом не довелося. Румуни самі подарували путівку Іспанії, не зумівши обіграти Австрію у Відні - 0:0.

Італійці після провалу на Євро-84 і пропущеного відбору до Кубка світу - 1986 (бо виграли попередній турнір), були посіяні аж у четвертому кошику. Команда пережила зміну поколінь, позбувшись ветеранів Енцо Беарзота. Тепер тон в "Адзуррі" задавали молоді Джанлука Віаллі, Роберто Манчіні і зовсім юний Паоло Мальдіні. Італійці легко виграли групу, де крім них були шведи й португальці. Останні самі собі ускладнили завдання, коли вигнали вісім гравців, які провалилися на Кубку світу в Мексиці.

Четверту групу легко виграла Англія. Основні конкуренти – югослави - були биті в Белграді - 4:1.

П'яту групу з пригодами виграли Нідерланди. Ні, по грі підопічних Рінуса Міхелса питань не було. Просто голландські вболівальники вирішили взяти приклад із англійців, які в ті роки славилися своїм норовом. У грі з Кіпром скляна пляшка, кинута з трибуни, травмувала основного голкіпера. Коли на поле вийшов запасний, йому під ноги кинули вибуховий пакет. Матч Нідерланди виграли - 8:0, але УЄФА зарахував їм поразку. Почалася підкилимна боротьба, яка для майбутніх чемпіонів закінчилася щасливим кінцем. Матч дозволили переграти. Гулліт і партнери знову перемогли - 4:0. Обурені греки – основні суперники голландців, взагалі перенесли матч із Нідерландами на острів Родос. Однак програли без варіантів - 0:3.

У шостій групі тріумфувала Данія, але ця команда мало нагадувала знаменитий "динаміт". Чотири забиті голи в шести матчах відбору – більш ніж промовистий результат. Групу мала вигравати Чехословаччина, але примудрилася програти в Хельсінкі Фінляндії - 0:3 і відстала від переможців на одне очко.

Останню сьому путівку несподівано отримала Ірландія. Тренер Джекі Чарльтон, фактично, створив збірну Англії-2, наскільки багато в команді було англійців, у яких раптом виявили ірландське коріння. Конкуренцію ірландцям намагалося створити юне покоління болгарських талантів – Стоїчков, Балаков, Костадінов, Лєчков, але ці хлопці були ще занадто молодими. У 1988 їм виповнилося лише по 22 роки. І тим не менше, Болгарія перед останнім туром поступалася ірландцям лише очком, але вдома програла Шотландії, пропустивши на 86-ій хвилині.

Фаворитами фінального турніру вважалися збірні Нідерландів і ФРН. Після нічиєї господарів із молодими італійцями фаворитів стало троє – настільки гра Італії вразила фахівців. У тій групі все стало на свої місця вже після другого туру. Німці й італійці синхронно перемогли данців й іспанців. Побиття продовжилося в третьому турі. За рахунок кращої різниці м'ячів групу виграли господарі. Італійці фінішували другими.

Другу групу виграла збірна СРСР. Навчений гірким досвідом мексиканського мундіалю, Валерій Лобановський не форсував форму підопічних. У лютому збірна СРСР програла на виїзді Італії - 1:4. Щоправда в квітні виграла в Аргентини - 4:2. Марадона сказав, що "росіяни зіграли, як бразильці". Звідки було йому знати, що росіяни у тій збірній майже не виходили на поле.

Відтак Валерій Васильович вирішив ризикнути. Перші дві гри збірна СРСР проводила на фоні втоми. Дивно, але навіть у такому стані була обіграна команда Нідерландів - 1:0. М'яч у другому таймі забив Рац в одній із нечастих контратак. Голландці мали таку перевагу, що за перемогу було соромно. Матч відбувся 12 червня, неділя. За 28 років, у цю ж дату і день тижня, Україна зіграє стартовий матч проти Німеччини на Євро-2016.

У паралельній грі Англія несподівано поступилася Ірландії. На початку гри ірландці забили м'яч, який виявився переможним. Лінекер і його партнери нічого вдіяти не змогли.
У другому турі Англія і Голландія з'ясовували, хто з них має стати першим невдахою. Міхелс нарешті випустив у стартовому складі Марко ван Бастена, який віддячив тренеру трьома голами. Гол престижу Робсона вже нічого не вирішував. 3:1 - і Англія вилітає.

СРСР вимучив нічию із Ірландією. Британці відкрили рахунок на 40 хвилині, коли Велан поцілив у "дев'ятку" воріт Дасаєва. Гравці із зеленого острова ще двічі виходили сам на сам із радянським голкіпером. В одному із епізодів Ринат збив суперника ногами, але суддя не поставив пенальті. А у другому таймі Протасов легко реалізував у гол свій вихід на ворота голкіпера Боннера - 1:1.

Збірна СРСР увімкнула швидкості тоді, коли вже ніхто не сподівався. Тренувальні навантаження знизили, і команда побігла. Третій тур розпочався із безкінечних атак радянських футболістів на ворота англійського голкіпера Вудса. Вже на третій хвилині Алейніков відкрив рахунок. Згодом кілька нагод втратив Протасов. Несподівано Англія огризнулася голом Адамса. Ще за кілька хвилин лише штанга врятувала Дасаєва. Радянці розізлилися. Ще в першому таймі Михайличенко забив другий гол, а в другому Пасулько встановив остаточний результат - 3:1.

У паралельній грі Голландія висіла на волосинці. Ірландці тримали оборону й чекали свистка арбітра. Нічия виводила їх у півфінал. Але Вім Кіфт урятував майбутніх чемпіонів, забивши головою на 82-ій хвилині.

У півфіналах фаворитами вважалися ФРН та Італія. Але обидві програли. Німці й голландці повторили фінал Кубка світу- 1974. Тільки цього разу, пропустивши першою, перемогла команда Рінуса Міхелса - 2:1. Переможний гол ван Бастен забив на 88 хвилині.

Італія більше години опиралася тотальному пресингу радянської збірної. Віаллі мав шанс забити головою, але врятував Дасаєв. Коли сили залишили молодих італійців, вони "попливли". Литовченко двічі влучав у Барезі, але з третьої спроби поцілив у ворота. Протасов елегантно перекинув Дзенгу - 2:0.

Фінальна гра не давала жодних підстав для занепокоєння. СРСР впевнено володів ініціативою, і гол був питанням часу. Однак в одній із голландських контратак Алейніков, який заміняв дискваліфікованого захисника Кузнєцова, не встежив за Гуллітом - 0:1. Ми побігли відігруватися. Беланов влучив у штангу. А згодом забив свій диво-гол ван Бастен. Дасаєв, здається, не зрозумів, як м'яч залетів у ворота. Шанс урятуватися ще був, коли у карному майданчику воротар збив Гоцманова. Бєланов, який бив пенальті так, щоб м'яч здіймався у повітря, несподівано притис його до землі. Ван Брекелен легко парирував удар. Згодом Ігор зізнається, що ворота у Мюнхені йому здалися занадто низькими, й він вирішив не ризикувати. Так і закінчили – 0:2.

Після повернення збірну СРСР чекав теплий прийом. Європейське срібло після стількох років провалів було як манна небесна. Всі гравці отримали звання заслужених майстрів спорту. Щоправда, московська преса і тут додала ложку дьогтю. Мовляв, як же так: ці всі стали заслуженими майстрами спорту поступившись у фіналі, а Федір Черенков – народний улюбленець - такого звання не має. Спорткомітет проявив небачену щедрість. Заслуженого дали й Черенкову.

Чемпіонат Європи-1988. Фінальний турнір.

Група "А": ФРН, Італія, Іспанія, Данія

Перший тур
ФРН – Італія – 1:1
Іспанія – Данія – 3:2

Другий тур
ФРН – Данія – 2:0
Італія – Іспанія – 1:0

Третій тур
ФРН – Іспанія – 2:0
Італія – Данія – 2:0

Підсумкове становище команд: 1. ФРН – 5 очок. 2. Італія – 5. 3. Іспанія – 2. 3. Данія – 0

Група "В": Нідерланди, СРСР, Ірландія, Англія

Перший тур
Нідерланди – СРСР – 0:1
СРСР: Дасаєв-к, Безсонов, Хідіятуллін, Кузнєцов, Дем'яненко, Рац, Михайличенко, Литовченко, Заваров (Сулаквелідзе, 90), Протасов, Бєланов (Алейніков, 79). Тренер: Валерій Лобановський
Гол: Рац, 53
Ірландія – Англія – 1:0

Другий тур
Ірландія – СРСР – 1:1
СРСР: Дасаєв-к (Чанов, 68), Сулаквелідзе (Гоцманов, 68), Хідіятуллін, Кузнєцов, Дем'яненко, Рац, Алейніков, Михайличенко, Заваров, Протасов, Бєланов. Тренер: Валерій Лобановський
Голи: Велан, 39 – Протасов, 75
Англія – Нідерланди – 1:3

Третій тур
СРСР – Англія – 3:1
СРСР: Дасаєв-к, Безсонов, Хідіятуллін, Кузнєцов, Рац, Алейніков, Литовченко, Михайличенко, Заваров (Гоцманов, 86), Протасов, Бєланов (Пасулько, 46). Тренер: Валерій Лобановський
Голи: Алейніков, 3, Михайличенко, 26, Пасулько, 73 – Адамс, 15

Нідерланди – Ірландія – 1:0

Підсумкове становище команд: 1. СРСР – 5 очок. 2. Нідерланди – 4. 3. Ірландія – 3. 4. Англія – 0

1/2 фіналу
СРСР – Італія – 2:0
СРСР: Дасаєв-к, Безсонов (Дем'яненко, 35), Хідіятуллін, Кузнєцов, Рац, Алейніков, Михайличенко, Литовченко, Заваров, Гоцманов, Протасов. Тренер: Валерій Лобановський
Голи: Литовченко, 61, Протасов, 63
ФРН – Нідерланди – 1:2

Фінал
Нідерланди – СРСР – 2:0 (1:0)
25 червня. Мюнхен, Західна Німеччина. Стадіон "Олімпіаштадіон". 62770 глядачів.
Суддя: Мішель Вотро, Франція

Нідерланди: ван Брекелен, ван Аерле, Р. Куман, Райкаард, ван Тіггелен, Воутерс, Гулліт-к, Мюрен, Е. Куман, Ваненбург, ван Бастен. Тренер: Рінус Міхелс

СРСР: Дасаєв-к, Дем'яненко, Хідіятуллін, Алейніков, Рац, Михайличенко, Литовченко, Гоцманов (Балтача, 68), Заваров, Протасов (Пасулько, 71), Бєланов. Тренер: Валерій Лобановський.

Голи: Гулліт, 33, ван Бастен, 54
На 59-й хвилині Бєланов не реалізував пенальті – воротар

Зараз ви читаєте новину «Лобановський дивом не став чемпіоном – історія Євро-1988». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 4166
Голосування Чи підтримуєте те, що українські спортсмени зі зброєю захищають нашу країну від вторгнення РФ?
  • Так. Це - громадянський обов'язок, а частина з них ще й представляє клуби ЗСУ
  • Не зовсім. Вони мають прославляти Україну на спортивних аренах і закликати світ підтримувати нашу країну
  • Усі методи хороші. Головне - не бути псевдопатріотами, як Тимощук
Переглянути