Холмогорська порода рідко хворіє
— Заробляю на продажі гусячого м'яса, пухових ковдр і подушок. Що більша птиця виросте, то кращий матиму прибуток, — розповідає Марія Сологуб, 41 рік, із Здолбунова Рівненського району Рівненської області. — Щоб гуси добре перезимували й дали міцне потомство, треба правильно доглянути.
Тримає гусей Холмогорської породи. Мають міцний імунітет, рідко хворіють. Це м'ясо-сальна порода. Самець важить 12 кг, а гуска — 9 кг. Птахи невибагливі до умов утримання і спокійні. Оперення сіре або біле. Мають довгий дзьоб із горбочком та жирові складки на животі. Нестися починають після 2 років. Дають 30 яєць на рік. Холмогори — хороші квочки, тому їх садить і на яйця качок.
— Що менше важить гуска, то більше несе яєць і краще сидить. Інакше є ризик, що потовче яйця в кублі.
Гускам дає сироватку для профілактики хвороб, зерно, сухий корм, силос. Основа раціону — варена картопля, але без паростків. Ті отруйні для птахів. Із зернових — овес, пшеницю або висівки. Також додає макуху, крейду, черепашки і кісткове борошно. У мішанки кидає терті гарбузи. Сіно запарює з вівсяним борошном.
— Гуси в холоди добре скубають сушену люцерну та кропиву, підвішені в пучках. На підлогу не кладу, бо одразу затоптують, — говорить Марія Сологуб.
Готує з літа насіння лугових трав. Змішує просушені зерна мишачого горошку, кінського щавлю, лободи, буркуну, кропиви. Дає по 50 г суміші на добу гусці.
— З кінця січня даю денний перекус. Тоді починають нестися і гускам потрібно більше їжі.
Перед весною треба підвищувати апетит у птиці. Для цього годувати тертими буряком і морквою.
— Гуси всіх порід невибагливі у догляді, заводьте їх сміливо, — каже Олег Катеринич, 44 роки, завідувач відділу птахівництва Інституту тваринництва. — Різниця тільки у вазі та кількості яєць. Наприклад, Кубанська сіра порода дає 70 яєць при вазі 4 кілограми, а Тулузька велика сіра — 45 при вазі 7 кілограмів.
Гуси можуть зимувати в неопалюваному приміщенні, головне — без протягів. Плюсова температура потрібна несучкам. Підлога може бути з дощок чи бетонна. Треба слідкувати за чистотою підстилки, щоб не мокла.
Гуси гарно ростуть, якщо щепити від вірусного ентериту не гусенят, а батьківське стадо. Імунітету, що передається від матері, вистачає на пів року. Далі вакцинують щосічня.
Коментарі