
Хвороби переносять комарі
— Накупила породистих кролів, а вони дохли. Ввечері давала їсти здоровим, а вранці пів клітки покотом лежали, — каже Жанна Павлишина, 44 роки, із села Наварія Львівського району Львівської області. — Чула, що може помогти кров вакцинованого кроля. Її беруть з вушної вени і вводять недужій тварині три дні підряд.
Влітку хвороби кролів активізуються через появу комарів. Ті переносять вірусні й бактеріальні інфекції. Одна з поширених недуг — міксоматоз. Від нього припухають і червоніють повіки, набрякає шкіра. За кілька днів утворюються щільні вузлики завбільшки з квасолину. Шкіра збирається в складки і нагадує "левову голову". Також поширена геморагічна хвороба. Перші два дні зараженого кроля важко відрізнити від здорового. Проявляється, коли починає текти з носа кров або сукровиця — жовті виділення.
— Без вакцинації кролі хворітимуть. Усіх півторамісячних колю від міксоматозу та геморагічки. Повторюю щеплення кожні три чи шість місяців, — говорить Олег Сисак, 24 роки, із села Слобідка Тернопільського району Тернопільської області. Має ферму племінних кролів.
Перед щепленням знезаражує клітки препаратами, що вбивають бактерії та віруси, але не шкодять тваринам.
— В Україні не звикли кролів вакцинувати. Без цього влітку можуть бути великі втрати, — розповідає Анна Александрова, 37 років, ветеринар. — Щеплення варто робити що чотири-шість місяців. Особливо від міксоматозу й геморагічної хвороби, які не піддаються лікуванню. Вони проявляються миттєво, але тоді вже не врятувати тварин.
Профілактичну вакцину брати краще українську, наприклад, лапімун гем або лапімун гем-2. Вони не викликають ускладнень. Імунітет виробляється з четвертого дня після потрапляння в організм. Щепити тварин треба всіх поголовно, а не вибірково. Інакше недуги поширюватимуться.
— Одночасно з вакцинацією треба знезаражувати клітки. Спершу обпалити вогнем з газового балона — щоб знищити пух, де збираються лишаї та хвороби. Тоді промити й обробити розведеним віросаном, приділяючи увагу поїлкам і годівницям.
Препарат для знезараження треба змінювати що два роки. Брати з іншими діючими речовинами. Інакше мікрофлора пристосується, засіб на неї вже не діятиме.
— Недостатньо посипати клітки сухим хлорним вапном. Воно вбиває не всіх збудників хвороб, наприклад, збудників кокцидіозу. Також від випарів вапна у кролів буває опік слизових оболонок, — додає Александрова.
Не треба плутати ці вірусні хвороби із бактеріальною — пастерельозом. Його лікують антибіотиками, наприклад, окситетрацикліном. Якщо у тварини пастерельоз, а їй уколоти вакцину, то помре швидше. Через щеплення знизиться імунітет, інфекція прогресуватиме.
Відрізнити недуги може тільки ветеринар або господар після розтину. Гній у легенях і кривошия свідчать про пастерельоз. Кровоточиві точки на легенях і серці, глинисті плями на печінці — геморагічна хвороба. М'ясо зараженої тварини не можна їсти.
Коментарі