Напевно, більшістьі з вас чули про арешт Дмитра Різниченка - саме того хлопця, який під "Українським домом" сипав газом по міліціонерах і потрапив на шпальти американської газети The New York Times.
Дмитру загрожує до п'яти років ув'язнення. Сам він каже, що сподівається на умовний строк. Випадок із, до речі, російськомовним у житті українським патріотом вже став, незалежно від результатів, прецедентом. Людина прийшла у мирний спосіб висловити свій протест щодо неконституційного закону, прийняття якого супроводжувалося брутальними порушеннями регламенту Верховної Ради. Як довели наступні спроби його втілення, ініціатива Колесніченка-Ківалова не мала нічого спільного з захистом прав національних меншин.
Популізм влади зробив з української мови конфліктно і кримінально небезпечну річ. Кожна небайдужість і спроба проявити громадянську свідомість загрожує наштовхнутися на несправедливий і неадекватний, але формально законний, тиск.
Отже, шкідливий для української економіки, спокою, національної єдності й української мови закон викликав масовий протест. Факт нічного стояння під стінами "Українського дому", де б мала відбутися прес-конференція Гаранта Конституції з журналістами, не сподобався владі, тож його спробували невиразними діями розігнати, попутно застосувавши проти незгодних сльозогінний газ. Знову ж таки - незаконно: без попереджень, без реальних підстав, бо ніхто нікого не бив і не вбивав.
Людина у стадії афекту вихопила балончик і переспрямувала газові потоки на "охоронців" суспільного порядку.
Тепер його дружині і двом донькам загрожує перспектива забути про чоловіка і батька на наступні п'ять років. Популізм влади зробив з української мови конфліктно і кримінально небезпечну річ. Кожна спроба проявити громадянський обов'язок і свідомість загрожує наштовхнутися на несправедливий і неадекватний, але формально законний, тиск. Так недалеко і до безальтернативної дилеми — або мова, або свобода.
"Справа Різниченка" - це доленосне питання щодо права на протест. Ми його абозахистимо, або втратимо.
Коментарі
54