Футбольні трибуни - місце, на якому регулярно можна було чути українську мову навіть у східноукраїнських містах. Символічно, що на головному стадіоні країни відбудеться найбільший захід для захисту української мови.
Міжнародний Форум на підтримку української мови "Нас об'єднає мова" запланований на 1 липня в Холі чемпіонів бізнес-центру НСК "Олімпійський".
Організатори ставлять собі за мету "голосно заявити всьому українському суспільству, що настав час повністю відновити та відродити українську мову".
В ньому вже погодилися взяти участь Міністр освіти і науки України Сергій Квіт, Левко Лук'яненко, Олесь Доній, блоґер Сергій Іванов, командир роти батальйону "Айдар" Ігор Лапін, а також люди мистецтва - сестри Тельнюк, брати Капранови. З закордону приїде голова Товариства білоруської мови ім. Франциска Скорини Олег Трусов іголова Державної комісії з питань литовської мови пані Дайва Вайскєне.
Таке помпезне місце проведення з залом на сотні місць - спроба привернути увагу і вплинути на державну політику в мовній царині - зізнається ініціатор події, колишній народний депутат Олесь Доній:
- Досі все, що ми робили, (Доній - голова Всеукраїнського комітету захисту української мови. Серед іншого, об'єднання в десятках міст проводить безкоштовні курси української мови. - Gazeta.ua) знаходило розголос хіба що серед наших однодумців. А влада, таке враження, чує тільки голос Росії і терористів про те, що треба захищати російську мову на Донбасі. Рік тому в мирному плані нашого президента був пункт про захист російської мови. Саме для тих регіонів, де в занепаді українська. Росія змогла окупувати Крим і ті частини Донбасу, де найбільше занепадала українська мова, тому, здавалося б, Україна життєво зобов'язана всіляко зменшувати вплив російської мови на свою долю, але влада в цьому питанні шукає компромісів. Напрямок державної політики, названий "Єдина Країна/Единая страна", є поступками Росії. Щоб їх не було, мусить бути тиск знизу. Мета форуму - зупинити шкідливу тенденцію держави відносно своєї мови.
Але хіба вам не очевидна поміркована повсюдна українізація?
- Мовознавець Лариса Масенко каже, що на нас іде нова хвиля русифікації. Я не так радикально кажу, але точно держава намагається стримати українізацію.
Майдан - після руху за незалежність і Помаранчевої революції - став третім етапом так і не довершеної української націонал-демократичної революції. Після Майдану чітко виражені дві протилежні тенденції. Перша - масовий народний запит на підвищення рівня культури, в тому числі на покращення знання української мови і її просування в різних сферах. Це відчутно в великих містах, де раніше українська була рідкістю. Ця велика тенденція шириться горизонтально, суто як волонтерський рух.
Інша тенденція - дивна. Ще дивніше, що спрямована вона з боку держави. Націлена на стримування цього народного руху за дерусифікацію. Чільні державні діячі обіцяють, що державною залишиться тільки українська, проте в той же час міністрів затверджують із порушненям закону, який чітко каже: державні чиновники мусять володіти державною мовою. Щоб не було чітких критеріїв для виконання закону, на всяк випадок Верховна рада провалила законопроект про іспити на знання мови для чиновників (). В чому тоді функція державної мови, якщо нею повністю нехтують?
Крім пленарних засідань передбачена робота в таких розділах: юридична секція, секція з популярної культури, секція щодо ЗМІ, секція для громадських активістів, секція "Мовна політика в Україні та в інших державах", секція "Безкоштовні курси української мови".
До участі у Форумі запрошуються активісти, науковці, урядовці, громадські діячі, представники ЗМІ з усіх регіонів України та усі, кого цікавить і турбує питання повноцінного відродження української мови. Організатори форуму відшкодують учасникам витрати на доїзд. Зголоситися можна, заповнивши анкету.
Остаточну програма Форуму обіцяють оприлюднити ближче до 1 липня.
Коментарі
3