Кримські татари можуть перейти на латинку, щоб позбутися російського впливу. Таку думку Gazeta.ua висловив співкоординатор руху "Простір свободи" Сергій Стуканов.
"Значна частина алфавітів має в основі латинку. Кириличний шрифт менш популярний. Його запровадили для азійських, зокрема мусульманських народів, які входили до Російської імперії, а потім Радянського Союзу. Хотіли бодай на графічному рівні привести ближче до російської", - говорить Сергій Стуканов.
Кримські татари користувалися арабицею. З 1928-го яналіфом – алфавіт на основі латиниці. За 10 років їм нав'язали кирилицю. З 1992-го паралельно використовували і кирилицю і латиницю.
"Сьогодні бачимо тенденції до послаблення позицій російської мови у світі. Кількість її носіїв після розпаду Радянського Союзу зменшується і становище російської в колишніх республіках значно послаблюється. Кілька років тому латинку запровадили у Казахстані, сьогодні за це взялися в Узбекистані. З точки зору протистояння інформаційному і культурному впливу Росії та задля виходу з її орбіти цей крок можна зрозуміти. Тим більше, що кримськотатарська є близькою до турецької. У Туреччині ще 100 років тому за Кемаля Ататюрка перейшли на латинку", - зазначає.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще одна країна відмовляється від кирилиці
Переведення на латинку кримськотатарської мови не пов'язане з планами нинішньої влади перевести на латинку українську.
"Українська абетка на основі латиниці теж існує, до того ж не один варіант. Є люди, які популяризують її, користуються в соціальних мережах. Існує портал Na Chasi, де усі статті публікують українською мовою з двома графічними виглядами – кирилицею і латинкою. Тому ідеї переходу вже давно є. Але попри те, що я сам популяризатор української мови, цю ідею вдалою не вважаю. Це створить додаткові проблеми й перепони для українізації, викличе справжній опір населення.
Від жодної серйозної політичної партії не чув подібних заяв. Не підуть на це і "слуги народу". Вони намагаються послабити закон про українську мову. Однак, не виключаю, що за пару десятків років до 2040-го тема переведення української на латинку може бути актуальна, але раніше - ні", - вважає активіст.
Президент Володимир Зеленський доручив уряду за 6 місяців розробити та затвердити стратегію розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки.
Стратегія передбачає перехід кримськотатарської на латиницю. Це питання раніше порушував Меджліс кримськотатарського народу. Після окупації Криму лідер кримських татар Мустафа Джемілєв звернувся до тодішнього міністра культури В'ячеслава Кириленка з проханням підготувати рішення, необхідне для переведення мови на латиницю. Його тоді не ухвалили.
Коментарі
2