Ексклюзиви
Вівторок, 13 березня 2018 16:13

Ми не помічаємо другорядного становища україномовних громадян - Забужко

Ми не помічаємо другорядного становища україномовних громадян - Забужко
Оксана Забужко вважає, що мовний закон - перша необхідність. Фото: Facebook

Письменниця Оксана Забужко вважає, що підготовка 10-річної програми укорінення та зміцнення державного статусу української мови – це стратегічний хід президента.

"Я й раніше була за довготривалу програму розвитку державної мови. Тому Порошенко правильно робить, що замість року української мови проголошує десятиріччя. Нам потрібно долати постколоніальний синдром. Про захист української мови потрібно говорити, як про частину правозахисту. Наприклад, багато років жінку називали "другою статтю". Демографи кажуть, що жінок у світі об'єктивно більше, ніж чоловіків. Однак жінка перебуває у домінованому положенні - "жінко, знай своє місце". Щоб ми могли тепер говорити про це, потрібні були три десятиліття роботи феміністок.

Так само з україномовними в Україні. Вони потребують захисту своїх прав, як дискримінована категорія. Ми дискріміновані. Нам треба захищати права україномовних громадян. Колоніалізм - це коли ви культуру колонізатора знаєте краще, ніж свою. Це елементарно і описано в усіх підручниках з postcolonial studies. Нам залишається просто це усвідомити: що ми всі, без різниці віку й рівня освіти, досі знаємо російську культуру краще, ніж свою. Це діагноз. Ми просто не помічаємо цього другорядного становища", - вважає письменниця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Забужко підтримала ідею Року утвердження державної мови

Українська мова потребує зараз нового закону.

"Головне для мови зараз – дві речі. По перше, законодавче упорядкування - новий Закон про мову. Без нього ми голі і босі. По друге, структурувати освіту. Цим потрібно займатися в першу чергу для зміцнення позицій мови", - каже Забужко.

На думку Оксани Забужко, для розвитку української мови найбільш сприятливими були 1990-ті. Тоді наше інформаційне поле ще не контролювала Росія. У нас був свій контент: новини. 2000 рік поділив усе на "до" та "після". Тоді Путін прийшов до влади. Почалася інформаційна війна, ментальне захоплення українського простору аж до 2014 року. Тоді вже почався відкат, почалися мовні квоти, але все одно це менше, ніж було у 1990-ті.

Зараз ви читаєте новину «Ми не помічаємо другорядного становища україномовних громадян - Забужко». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 5339
Голосування Чому я не голосуватиму за Юлію Тимошенко на президентських виборах у 2019 році?
  • Вона вже була у владі і показала всі свої можливості
  • Країні треба президент іншої якості
  • На жодних виборах не голосував ні за неї, ні за партію "Батьківщина"
  • Ще не визначився з кандидатом
  • Голосуватиму за Тимошенко
Переглянути
Погода