Президент Академії наук вищої школи України Олександр Наконечний вважає, що рішення Окружного адмінсуду Києва, яким зупинено набуття чинності нового правопису, лежить у річищі масштабного антиукраїнського реваншу.
"Тривала робота над новою редакцією Українського правопису розпочалася ще 2002 року. Однак лише той склад Національної правописної комісії, який був сформований урядом 2015-го та містив усіх провідних лінгвістів з академічних установ й університетів, зумів дійти до консенсусного рішення і запропонувати нову редакцію правопису, яку винесли на громадське обговорення", - написав вчений для "Української правди".
Під час обговорення надійшли близько 600 звернень, що містили 3 тис. пропозицій. Їх узагальнили та проголосували.
Підсумковий компромісний варіант правопису розглянули та затвердили 21 жовтня 2018 року на спільному засіданні Президії НАН України та Колегії Міністерства освіти і науки. Цей варіант ліг в основу урядового рішення від 22 травня 2019-го. Його схвально зустріла більшість мовознавчої спільноти. Учений додав, що рішення від 21 жовтня ніким не оскаржені й діють у повному обсязі.
"Ми закликаємо Національну комісію зі стандартів державної мови, на яку після набуття чинності Законом про державну українську мову покладено й питання правопису, своїм рішенням підтвердити чинність нової редакції Українського правопису, затвердженої Президією НАН та Колегією МОН України 21 жовтня 2018 року. Саме на такій основі можна буде продовжити дальший природний процес вдосконалення національної правописної системи", - зазначив Олександр Наконечний.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скасування нового правопису призведе до кризи українського гуманітарного простору
Окружний адмінсуд Києва скасував постанову Кабміну про запровадження нового українського правопису, визнавши її незаконною. Підставою позову було те, що уряд не має права змінювати правопис, оскільки подібне просто не є його компетенцією.
Кабмін має 30 днів на оскарження відповідного рішення. Якщо апеляцію не подадуть, рішення набуде чинності.
Протягом 10 днів суд має виготовити повний текст рішення, з якого будуть зрозумілі мотиви суддів і підстави ухвалення ними відповідного рішення.
Коментарі