Неділя, 14 квітня 2019 00:15

Вчителі створили організацію для допомоги ромам
6

У школі працює вокальний, інструментальний, драматичний, прикладний, футбольний гуртки.
Фото: Надано Романом Стойкою
Роми можуть піти до школи у 8-9 років та покинути навчання у 16 через роботу чи вагітність
Фінансують соціальні проекти різні благодійні фонди та громадські організації
Вчителі окремо працюють з батьками: організовують  батьківські збори, відвідують вдома
У кожного учня є своя вишиванка, яку одягають на урочисті заходи

Діти ромів не відвідують дитячі садочки, можуть піти у школу в 9 років та у 16 покинути навчання, бо треба йти працювати чи виховувати дітей. Безумовний авторитет на дітей мають батьки. Тож якщо вони скажуть покинути школу та йти працювати – так і зроблять.

Про особливості роботи з ромами Gazeta.ua розповіли керівник громадської організації "Рука допомога" Роман Стойка та Марина Казінцева, переселенка та вчителька у ромській школі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Переселенець навчає хлопців робити речі для дому

В Ужгороді у 2011 році на базі школи №14 створили громадську організацію "Рука допомоги". До організації входить увесь педагогічний колектив – 15 вчителів, двоє з яких - переселенки.

Ініціатива працює у найстарішій ромській школі у Європі. Будівлю закладу звели у 1926 році за гроші чехословацького уряду на території ромського поселення. І самі роми долучались до будівництва. У 1-9 класі навчаються 210 дітей. Понад 90% – діти ромів.

Автор: Надано Романом Стойкою
  Роми можуть піти до школи у 8-9 років та покинути навчання у 16 через роботу чи вагітність
Роми можуть піти до школи у 8-9 років та покинути навчання у 16 через роботу чи вагітність

"Коли прийшли працювати у школу мало дітей взагалі приходило та приміщення було не дуже. За роки роботи багато зробили. Зараз їздить автобус та забирає дітей із віддалених районів. Змінює радянський примусовий підхід до навчання. Бо сьогодні надавиш і дитина буде у школі, а завтра – не прийде, - ділиться Роман, - Нам треба виконувати програму та накази Міністерства освіти та враховувати менталітет ромів. Наприклад, для ромів характерні ранні шлюби. У 14-16 років багато одружуються. Була учениця в 9-му класі, яка у 15 років вже народила та її чоловік не відпускав у школу. Їм вже нічого не треба, потрібно сидіти вдома з дітьми. Звичайно, для них це не проблема, але для нас – так".

Роми як сірник – швидко запалюються та швидко гаснуть. Але зроблять так, як скажуть батьки

Окремий напрямок роботи – спілкування з батьками. Для них проводять батьківські збори, відвідують вдома та намагаються вплинути на ставлення до навчання в школі.

"Спочатку знаходили мільйон причин не прийти на батьківські збори: то на роботі, то усе попрали, то ні у що взутись, то ще щось, - згадує Роман, - У ромів дуже сильний стадний інстинкт, наслідують приклад один одного. На зустрічах хвалили дитину, розповідали, що у неї вийшло і що батьки молодці, допомогли. І інші вже думали "якщо у нього вийшло, то і ми можемо". Але треба, щоб дитина ходила до школи".

Автор: Надано Романом Стойкою
  Вчителі окремо працюють з батьками: організовують  батьківські збори, відвідують вдома
Вчителі окремо працюють з батьками: організовують батьківські збори, відвідують вдома

Для батьків у 2016-2017 роках проводили курси української мови та математики. Учасники мали за 2 місяці пройти курс початкової школи. Починали 17 учасників, а закінчили – 7.

"Не усі дорослі роми вміють писати українською. Навіть таких людей побачив, що не подумав би. Але у житті всяке буває. Тепер не тільки хрестики можуть поставити у заяві в соціальних службах чи міській раді., - ділиться Роман, - Роми як сірник – швидко запалюються та швидко гаснуть. Проект планували довше проводити. Але виявилось, самі роми не захотіли. Може навчання виявилось не таким легким, як думалось".

Вчителі організовують рейди до родин ромів, якщо дитина не ходить до школи. Викликають представників соціальних служб.

Автор: Надано Романом Стойкою
  Фінансують соціальні проекти різні благодійні фонди та громадські організації
Фінансують соціальні проекти різні благодійні фонди та громадські організації

"У 16 років діти йдуть працювати на базар. Наприклад, мама каже, що хлопцю треба принести 50 гривень додому, або він не ночує вдома. І яка може бути перспектива у такого хлопця. Або коли батько везе сина працювати в Англію і дитина випадає з навчального процесу на три місяці. Усе залежить від ставлення батьків до навчання, - ділиться Роман, - Були позитивні й приклади. Наприклад, Валерій вступив у музичне училище на клас по фортепіано. Інший Олександр – закінчив училище секретарем-референтом. Брав особисто батьків за руку та показував де буде вчитись їх дитина. Потім хлопців вів на вступний екзамен".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Сидіть в дома, не заважайте нам жити" - переселенка вирішує проблеми людей на колясках

Марина Казінцева 31 рік як працює вчителькою початкових класів. У 2014 році, через війну у Донецьку, переїхала до родичів в Ужгород. У ромську школу та у громадську організацію "Рука допомоги" потрапила у 2015 році.

"Майже відсутній розвиток дітей у ранньому дитинстві. Роми так не займаються дитиною, як наші батьки. З усього першого класу тільки одна дитина відвідувала дитячий садочок. І ця дитина дуже відрізняється. Розвинута пам'ять, увага та уява. Доводиться у першому класі розвивати це у інших, - ділиться спостереженнями Марина, - Ромські діти більш емоційні. У багатьох дітей є розмовний бар'єр, не усі розуміють українську мову. Доводиться спілкуватись через інших дітей. За роки роботи вже маю певний словник ромських слів".

Автор: Надано Романом Стойкою
  У кожного учня є своя вишиванка, яку одягають на урочисті заходи
У кожного учня є своя вишиванка, яку одягають на урочисті заходи

У школі працює вокальний, інструментальний, драматичний, прикладний, футбольний гуртки. Вчителі не рахують години роботи, коли разом з дітьми готуються до виступу. У 2016 та у 2018 році проводили проекти з підготовки малечі до школи. Заняття відвідували діти 5-7 років.

"Ромські родини усі багатодітні. Старші дивляться за молодими. Батьки залучають дітей до праці, тож їм просто ніколи ходити до школи. Багато дітей йдуть у школу у 8-9 років. Бо їх мама вирішила, що дитині ще рано. Або коли є дві дитини-погодки 7 та 5 років – старший чекає молодшого, щоб разом ходити до школи", - розповідає Роман .8 квітня у школі організували "домашній" святковий концерт до Міжнародного дня ромів. Приходили батьки, оцінити таланти своїх дітей. Були пісні, танці та вірші. А вже 1 травня готуються відзначити День ромів на міському рівні. Загалом, в Ужгороді проживає близько 5 тисяч ромів. В Україні, згідно із розрахунками експертів Ради Європи, проживає від 150 до 400 тисяч ромів.

В Умані вчителька з вокалу об'єднала батьків особливих дітей в громадську організацію. Для них шукає безкоштовні квитки, організовує різні творчі заходи.

Зараз ви читаєте новину «Вчителі створили організацію для допомоги ромам». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 1838
Голосування Чи прийнятні умови кредитування для переселенців у 20% річних?
  • Так, за новими умовами зможу взяти кредит
  • Так, але доведеться у всьому собі відмовити
  • З такими умовами є ризик влізти в борги
  • Ні, бо не має стабільного доходу
  • Не братиму кредит через великий відсоток
Переглянути
Погода