59 років тому, на воду спустили перший американський атомний підводний човен "Джордж Вашингтон" з балістичними ракетами на борту.
У гонці військових технологій між Радянським Союзом і Сполученими Штатами Америки під час холодної війни не було абсолютного лідера. Радянський Союз зі значним випередженням розвивав ракетні технології. Бомбу зробили раніше Штати. Вони ж на перших порах лідирували і у створенні атомних підводних човнів.
Перший американський човен з ядерним реактором "Наутілус" і торпедним озброєнням був спущений на воду в 1954 році, а рік по тому він поступив на озброєння Військово-морського флоту США. Перший радянський торпедний АПЧ почали будувати в 1955 році. У дію ввели в кінці 1958 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перший дирижабль пролетів 18 хвилин
До цього моменту у американців вже почали надходити на озброєння підводні човни нового покоління - "Скіпджек", крім торпед озброєні крилатими ракетами. 9 липня 1959 року на воду спустили перший підводний човен з балістичними ракетами на борту - "Джордж Вашингтон". До кінця року його передали до складу ВМФ США.
У корпус підводного човна вставили 40-метровий відсік, де і розмістили 16 пускових ракетних шахт. Також був збільшений другий відсік для забезпечення розміщення необхідного обладнання для запуску балістичних ракет.
Конструкція півтора-корпусна, класична для американського підводного флоту. Вперше встановили гіроскопічний заспокоювач качки, котрий знизив у 5 разів амплітуду коливань на глибині до 50 м, що підвищило влучність стрільби.
Разом з ядерним реактором човен обладнали допоміжним дизельним генератором, який використовували у випадку аварії головної електричної установки і забезпечував рух човна з швидкістю 9 км/год.
Пуски ракет можна було проводити з глибин до 25 м при швидкості не більше 9 км/год і через значний проміжок часу. Перша ракета стартувала через 15 хв після отримання відповідного наказу. Ракета викидалася з шахти стиснутим повітрям, після чого вмикався стартовий двигун першого ступеня ракети. Спочатку човен був озброєний ракетами Polaris A-1, а в 1964-1967 роках вони були замінені на ракети Polaris A-3. Окрім ракет човен був оснащений 6-ма торпедними апаратами з боєкомплектом у 18 торпед Mark 16 mod 6 або Mark 37.
31 травня 1985 року у Франції на авіасалоні відбувся перший показ літака Ан-124 "Руслан". Радянський, а згодом - український літак, який до появи Ан-225 "Мрія" був найбільшим у світі літаком.
Коментарі
1