Сьогодні у п'ятницю в міському будинку культури Рівного презентують єдину у світі повністю вишиту книгу – "Кобзар" Тараса Шевченка, за факсимільним виданням 1840-ого року. 3-кілограмовий фоліант створили місцеві майстрині Олена Медведєва та Анна Тимошок. У неділю книга помандрує до музею поета у Києві, а потім – іншими містами. 9 листопада в країні відзначатимуть День української писемності.
Книгу із сторінками з дикого льону рівнянки вишивали понад рік за спеціально розробленими схемами. На виставку її принесли у великому шкіряному футлярі. Сторінки гортають лише у білих рукавичках.
"Ого, до книги черга, як до мавзолею, - жартують відвідувачі. – Але заради такого мистецтва варто й почекати".
"Тут повністю і без скорочень вишито 8 поезій Тараса Григоровича. Ми також підібрали 6 його ілюстрацій раннього періоду творчості. Щоб вишити тільки канву на одній сторінці доводилося сидіти над нею по 2-3 дні. А окремі ілюстрації містять понад 100 тисяч хрестиків, - розповідає одна з авторок проекту, письменниця Олена Медведєва. – Найскладніше було підбирати кольори ниток та шрифт. Текст вишивали у техніці "стебнівка", а картини – хрестиком. Усього тут 48 сторінок".
"У картинах Шевченка багата гамма, вони яскраві та повні життя. Ось, подивіться на його "Катерину", - показує дизайнер Анна Тимошок. – А маловідоме "Визволення апостола Петра з темниці" перегукується з обставинами звільнення з кріпацтва самого поета, воно має різні відтінки коричневого. Олена вишивала по вечорах, а я готувала схеми та шкіряну палітурку для книги за старовинною японською технікою переплетення".
Школярі захоплено розглядають книгу, дорослі фотографують її на телефони. Міський голова Володимир Хомко дарує майстриням букети.
"Я вже давно вирішив, що найкраще вішати в кабінеті саме портрет Тараса Шевченка, - каже мер. – От скільки у нас вже президентів перемінялося за цей час? А Шевченко – класика, завжди буде актуальний. Книга – просто шедевр, ніколи такої ще не бачив".
Унікальний "Кобзар" пробуде на виставці у Рівному до вечора. Потім авторки готуватимуть його до презентацій країною.
Книга вже номінована на здобуття Шевченківської премії. Наступної весни в Україні відзначатимуть 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.
Коментарі
8