Вчені виявили дуже незвичайний магнітар, який, на відміну від типових представників цього класу нейтронних зірок, не володіє могутнім магнітним полем, однак при цьому випускає гамма-випромінювання в характерному для магнітарів режимі.
Свою назву магнітари отримали завдяки тому, що вони мають надзвичайно потужним магнітним полем - воно набагато могутніше, ніж у будь-яких інших космічних об'єктів. Середній розмір магнітара не перевищує двох десятків кілометрів, але при цьому його маса становить від 1,5 до 3 сонячних. Магнітари обертаються навколо власної осі зі швидкістю близько одного обороту за кілька секунд.
Чим могутніше магнітне поле манітара, тим швидше він втрачає енергію і уповільнює обертання (аналізуючи швидкість уповільнення, вчені визначають потужність поверхневого магнітного поля магнітара). Крім усього іншого, для магнітарів характерні викиди рентгенівського і гамма-випромінювання.
Автори нової роботи, використовуючи дані чотирьох рентгенівських обсерваторій ("Фермі", "Росії", "Чандра" і XMM-Newton), виявили на відстані семи тисяч світлових років від Землі магнітар SGR 0418 5729, який випускав типове для магнітарів високоенергетичне випромінювання, проте його магнітне поле було порівняно з полем "простої" нейтронної зірки.
Фахівці вважають, що спалахи випромінювання в гамма-і рентгенівському діапазоні "живляться" від магнітного поля. У випадку SGR 0418 5729 вчені зробили висновок, що його спалахи отримують енергію від внутрішнього магнітного поля магнітара.
За матеріалами Лента.ру
Коментарі