Телескоп NASA зафіксував зображення дуже дивного об'єкта. Орбітальний зонд WISE показав у новому світлі унікальну за формою структуру, відому як "кришталева куля". Проте в інфрачервоному спектрі вона більше нагадує гігантську медузу.
Об'єкт, відомий астрономам під ім'ям NGC 1514, належить до класу так званих планетарних туманностей, які утворюються у процесі вмирання зірок, що викидають у простір шари розпеченого газу. Ультрафіолетове випромінювання від центральної зірки, або, у цьому разі пари зірок, виникає саме через такий газ. Це відкриває приголомшливе видовище: планетарні туманності набувають химерних форм.
"Кришталева куля" NGC 1514 одночасно нагадує і метелика, і медузу. Унікальність цієї туманності полягає в тому, що її "крила" практично симетричні. Астрономи пояснили це специфічним розподілом пилу, всередині клубів якого зоряний вітер встиг пробити порожнини.
"Я був шокований, виявивши ці дивні кільця", - повідомив член наукової групи WISE при NASA в Пасадені, астрофізик Майкл Ресслер.
Раніше кільця "медузи", що світяться, інфрачервоним телескопам виявити не вдавалося. Це пов'язано з ефектом поступового розігріву пилових хмар навколо вмираючих зірок. У видимому світлі оригінальність форми планетарної туманності не видно - "кришталева куля" виглядає просто як гігантське блакитно-зелена хмара газу.
Цей об'єкт вивчається астрономами вже понад 200 років. Уперше NGC 1514 була виявлена в 1790 р. Вільямом Гершелем. Він припустив, що має справу з компактним скупченням зірок. Пізніше саме цей вчений увів термін "планетарна туманність" для позначення аналогічних космічних об'єктів.
Інфрачервоний спектр WISE, в якому вивчалася "медуза", "пофарбував" кільцеві структури пилу в яскраво-оранжевий колір. Характерне зеленувате світіння в центрі кожної кулі в цьому спектрі майже непомітне і сприймається як порожнеча.
Телескоп WISE працює на орбіті з початку 2010 року. Наступної весни NASA планує представити на суд широкої громадськості великий каталог зображень, отриманих з унікального орбітального апарату.
Коментарі