Пергам - античне місто в Туреччині, за 26 км від Егейського моря. Побудоване греками у 12 ст. до н.е на висоті понад 1000 м. Оточене системою озер із одного боку, та крутим схилом з другого. Було неприступним для ворога.
За легендою місто побудував син Андромахи та Гелена - Пергам, в честь неприступної твердині Трої. Було столицею Пергамського, царства одним з найбільших економічних і культурних центрів елліністичного світу.
У місті збереглись святині царя Трояна, святилище Афіни Нікефори, храм Деметри і Діоніса та найбільший амфітеатр у світі висотою 50 м. Він вміщав понад 10 тис. людей. Великий вівтар Зевса, який теж був у Пергамі перевезли у музей Берліну.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли рідкісний прилад китайських астрономів
Пергамська бібліотека була однією із найбільших у світі. У ній зберігалось до 200 тис. сувоїв. Вона поступалася тільки Александрійській бібліотеці. У Пергамі вперше почали використовувати пергамент замісь папірусу. Також мысто славилося своєю медичною школою.
Вперше місто виявив німецький інженер та дослідник Карл Хуманн у 1870-му під час будівництва залізниці у місті Бергама. Розкопки почали проводити у 1878—1886, 1900—1906 роках.
Зараз місто відкрите для відвідування. Щоб у нього потрапити, потрібно їхати із Ізміра у місто Бергама. Автобусом - 2 год. Далі, фунікулером або автомобілем піднятись у Пергам.
Вартість вхідного квитка в музей під відкритим небом - 10 євро.
Археологи дослідили підводне поховання у Леванлухті, Фінляндія. Підводний цвинтар використовували між 300-800 роками. Більшість людей похованих там - жінки та діти, без слідів насильницької смерті. Усі скелети виявили цілими, хоча у Фінляндії того часу існувала практика кремації. Виявлені разом із небіжчиками предмети проливають нове світло на переміщення матеріалів давньою Європою. Поряд із небіжчиками водолази дістали 22 металеві предмети. Більшість із них являли собою прикраси греків- персні, шийні прикраси, брошки, ланцюги.
Коментарі