пʼятниця, 13 червня 2025 07:17

Сумна статистика: черепашачий сезон у Чорнобилі може завершитися без потомства

Сумна статистика: черепашачий сезон у Чорнобилі може завершитися без потомства
Черепашачий сезон у Чорнобилі може завершитися без потомства ФОТО::Чорнобильський Радіаційно-екологічний Біосферний Заповідник

У Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику триває сезон гніздування болотяних черепах.

Проте надії на появу нового потомства цьогоріч невеликі - популяція перебуває під серйозною загрозою. Як повідомляють на офіційній сторінці заповідника у Facebook, черепахи вже кілька тижнів активно відкладають яйця.

Багато самок шукають місця для кладок і нерідко опиняються на стежках, у лісах, а іноді - навіть просто на дорогах.

"Період розмноження - найуразливіший етап у житті болотяної черепахи. Найбільшу загрозу становлять хижаки - лисиці, борсуки та єнотовидні собаки, які масово знищують кладки. Ситуацію ускладнює ще й нестача безпечних природних укриттів", - зазначають екологи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На "Тузлівських лиманах" помітили рідкісну рептилію, яка може прожити до 120 років

За спостереженнями вчених, у багатьох регіонах Європи до 70–90% кладок знищуються ще до вилуплення. А з урахуванням додаткових чинників - як-от грибкові захворювання або надмірна сухість ґрунту - виживаність потомства може становити лише 5-15%.

Якщо самка змушена відкладати яйця біля доріг або на твердому ущільненому ґрунті, шанси на успішний розвиток зародків практично нульові. Для нормального інкубаційного процесу необхідний м'який, теплий пісок або супіщаний ґрунт із помірним рівнем вологості.

Окрім черепах, у заповіднику живе чимало інших цікавих істот. Наприклад, нещодавно фахівці зафіксували бронзівку золотисту - комаху, що змінює відтінок свого тіла залежно від освітлення. Її личинки відіграють важливу роль у переробці органічних залишків, мешкаючи у гнилій деревині чи компості.

Ще один маловідомий, але нешкідливий мешканець зони веретільниця, безнога ящірка, яку часто плутають зі змією. Вона абсолютно не отруйна, веде спокійний спосіб життя, більшість часу проводить під землею, де полює на дощових черв'яків.

Вчені по всьому світу намагаються з'ясувати, чому одні види комах масово заселяють певні території, а в інших залишаються рідкістю.

Для цього вони підраховують популяції та створюють мапи.

Зараз ви читаєте новину «Сумна статистика: черепашачий сезон у Чорнобилі може завершитися без потомства». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути