З'ясувалось, що птахи, зеброві амадини, також як і деякі пінгвіни, чайки й альбатроси схильні до "одностатевих шлюбів".
Амадини схильні пов'язувати себе тривалими стосунками, утворюючи моногамні пари, в яких самець і самка подають одне одному всілякі знаки уваги, від взаємного чищення пір'я до виконання пісень. Вважається, що серенади зміцнюють взаємну симпатію. Зоологи з США і Франції вирішили дізнатись більше про те, яку роль у соціальному житті амадин відіграють вокальні вправи. В якийсь момент вчені помітили, що самці в одностатевих парах демонструють одне одному симпатію та прихильність за допомогою тих же жестів, що й роздільностатеві пари.
Після цього був проведений уже цілеспрямований експеримент: кількох самців амадин виростили разом без самок. Більше половини самців в експериментальній групі склалися в "гомосексуальні" пари - більшу частину часу вони проводили один з одним і разом робили гніздо. Коли в це суто чоловіче товариство підсадили жінок, то п'ять з восьми самців зі сформованих одностатевих пар віддали перевагу ігноруванню самок.
Як пишуть дослідники в статті, опублікованій в журналі Behavioural Ecology and Sociobiology, подібна поведінка свідчить про те, що навіть у птахів вибір партнера здійснюється не тільки і не стільки з міркувань "продовження роду". Зебровим амадинам важливо, щоб поруч була не просто особина, за допомогою якої можна залишити потомство, але хтось по-справжньому близький, хтось, з ким можна поговорити (якщо така метафора доречна щодо птахів).
З цієї ж причини, швидше за все, одностатеві пари можливі і в інших птахів. Більше того, у чайок і альбатросів самки з таких спілок можуть злучатися з "лівими" самцями, щоб потім виростити потомство в своєму одностатевому "сімействі". Мабуть, симпатія і взаєморозуміння краще сприяють батьківському піклуванню, навіть якщо обоє батьків однієї статі. Таким чином, біологічна доцільність все одно перемагає, хоч і таким хитромудрим способом.
Коментарі
1